Magazin

Çocuk doğum gününü ucuza getirmenin yolları…

Havayollarının bebek ve çocuk yolcu kabul prosedürleri

Havayollarının bebek ve çocuk yolcu kabul prosedürlerihakkında tüm bilmeniz gerekenleri sıkça sorulan sorular bölümünde açıkladık.

Havayollarının bebek ve çocuk yolcu kabul prosedürleri

Uçakla seyahat etmek artık hepimiz için neredeyse sıradanlaştı. Bir yetişkin olarak uçuş kurallarını, haklarımızı, hangi durumda neler olabileceğini az çok biliyoruz; peki ya çocuğumuzunkini. Çocuklarınızı alıp tatile çıkacaksınız ya da daha da önemlisi siz gidemiyorsunuz ama onu tatile, sevdiklerinizin yanına göndermek istiyorsunuz. Her havayolunun kendine özgü, bebek ve çocuk yolculara ilişkin prosedürleri, uçağa kabul şartları ve yolcu hakları var. Çocuğunuzun uçakla seyahat etmesi için tüm bunları bilmeniz ve uçuş gününden önce ilgili işlemleri yapmanız gerekiyor. İşte çocuğunuzun yaşına göre o kurallar ve yapmanız gerekenler:

– 3 yaşına girmemiş yani 0-24 aylık olan çocuklar, bebek yolcu olarak kabul ediliyor. Yenidoğanlar 48 saatten önce doktor raporu olsa dahi uçuşa alınmıyor. Bebeklerin en az 7 günlük olması ve seyahat etmesinde bir engel bulunmadığına dair doktor raporunun ibraz edilmesi gerekiyor.

– Uluslararası uçuş emniyet kuralları gereği bir yetişkin yalnızca bir bebeğe refakat edebiliyor. Yani üç yaşından küçük iki çocuğunuz varsa bir yetişkinin daha sizinle birlikte seyahat etmesi lazım. Tekseniz ikinci bebek için çocuk bileti satın alıp yan koltuğa da oturtabilirsiniz. Çocuk bileti satın alırsanız çocuğunuzun araba tipi bebek pusetini de yanınızda getirmek zorundasınız.

– Uluslararası uçuş kurallarına göre bebeğiniz 2 yaşını doldurmamışsa havayolu tarafından belirlenen ücretle seyahat edebilir. Seyahat öncesinde bebeğin kimlik tespiti ve onun adına da bilet yazdırmanız gerekiyor. Böylece bebeğinizin gerçekten iki yaşından küçük olup olmadığı da tespit ediliyor. Eğer 2 yaşından büyükse uçuş kuralları uyarınca koltukta seyahat etmesi gerektiğinden onun için de bilet almalısınız.

– Bebekler yalnızca ebeveynleri veya ebeveynlerinin yetkilendirdiği 18 yaşından büyük bir yetişkinle seyahat edebilir. Havayolu şirketlerinin, bebeklere refakatçi hizmeti gibi bir uygulaması yok. – Bebeğinizin altını değiştirecekseniz veya sütünün, mamasının ısıtılmasını istiyorsanız kabin görevlilerine söylemeniz yeterli. Tüm havayolu şirketlerinin bu hizmetleri sağlayacak donanımları var. Ayrıca dış hat uçuşlarda 24 saat öncesinden haber vermek şartıyla havayolunun bebek maması servisinden de ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. “Özel yemek” statüsüne giren bebek mamalarının sebzeli ve meyveli çeşitleri var. Mama talebinde bulunmayı unuttuysanız da üzülmeyin. Tüm uçuşlarda her ihtimale karşı ilave bebek maması bulunduruluyor.

– Kabin memurları uçaktaki bebekli yolculara, bebek yolcu kemeri vermekle yükümlü. Eğer kemeriniz gelmezse memurları ikaz edin.

– Bebeğinizle birlikte uçacaksanız biletinizi ve koltuğunuzu günler öncesinden almanızı öneririz. Zira uçuşa kabul edilebilecek bebek yolcu sayısı, kabindeki bebek emniyet kemeri, bebek can yeleği ve ilave oksijen maskesi sayısına göre belirleniyor. Dolayısıyla bu kontenjan dolmuşsa, sizin için yer olsa bile bebeğiniz kabul edilemeyeceğinden uçuşunuzu ertelemek zorunda kalabilirsiniz.

– Tüm havayolu şirketlerinin bebekler ve çocuk yolcular için farklı yüzdelerde de olsa indirimleri var. Bilet satın almadan önce fiyat karşılaştırması yapmanızı öneriyoruz.

– Refakatli çocuk yolcu taşıma yaşı, havayolundan havayoluna değişiklik gösterebiliyor. Örneğin THY, 2-6 yaş arası çocukları, yanlarında ebeveynleri yoksa bile kabin görevlileri eşliğinde uçuşa kabul ediyor. Ancak Pegasus, 3 ila 7 yaşındaki çocuk yolcuları yalnızca ebeveynleri veya refakatçileriyle uçuşa alıyor. Refakatçi olarak kabin memuru verme gibi bir hizmeti yok.

– Eğer çocuğunuzla birlikte seyahat edemeyecekseniz kendisine refakatçi olarak bir kabin memurunun eşlik etmesi gerekiyor. Refakatçinin görevlendirilmesi için bu durumu, uçağın tarifeli kalkış saatinden en az 48 saat önce ilgili havayolu şirketine bildirmelisiniz. Rezervasyonunuzu yapın ve ardından talebinizi gerçekleştirin. İsteğinizi bildirirken çocuk yolcunun lisanını belirtmeyi de unutmayın.

– Refakatçi talebini yalnız ve yalnız çocuk yolcunun ebeveyni veya ebeveyn tarafından yetkilendirilmiş kişi yapabiliyor.

– Talep işleminin tamamlanması için hem havayolu şirketi hem de çocuk yolcunun ebeveyninin, uçuş için gerekli olan çocuk taşıma yetki belgesini doldurup imzalaması gerekiyor.

– Yolculuk boyunca çocuğunuza ve kabin memuruna ilişkin tüm masrafları karşılamakla yükümlü oluyorsunuz.

– Çocuğunuz kabin memuru eşliğinde seyahat edecek olsa bile sizin veya yetkilendirdiğiniz kişinin, uçak kalkana dek havalimanında beklemesi gerekiyor.

– Refakatçiyle seyahat eden çocuk yolcu, varış noktasında yalnızca ebeveynine veya ebeveyni tarafından yetkilendirilmiş kişiye teslim ediliyor. Yetkilendirilmiş olan kişinin, noter tasdikli yetki belgesini, uçuş günü ilgili havayolu şirketine ibraz etmesi şart.

– Refakatsiz yani tek başına çocuk yolcu taşıma prosedürü de havayolundan havayoluna değişiyor. THY, yedinci yaş gününü kutlamış ancak on ikinci yaş gününü kutlamamış olan 7-11 yaş aralığındaki çocukları, yanlarında ebeveynleri veya kanuni temsilcileri olmadan yalnız başına uçuruyor. Buna karşın Pegasus ve Onur Air için bu yaş aralığı 7-13. Elbette bu durumda tüm havayolu şirketlerinin aradığı en önemli şart, ebeveynleri veya kanuni temsilcilerinin izni.

– Çocuğunuzun refakatçisiz bir şekilde uçuş yapabilmesi için seyahat planındaki rezervasyonların tamamının onaylanmış olması gerekiyor.

– Uçuş günü havalimanına, en az iki saat erken gidin. Zira havalimanında Rekafakatçisiz Çocuk Formu (UM Formu)’nu doldurmanız gerekecek. Formda, çocuğunuzu karşı istasyonda karşılayacak olan yetişkinlerin iletişim bilgilerini belirtmeniz gerekiyor.

– Eğer kalkış noktanız İstanbul Atatürk Havalimanı ise kontuarda sıra beklemenize gerek yok. Bu havalimanında refakatçisiz seyahat edecek çocuk yolcular için ayrı bir check-in bankosu bulunuyor. – Form ve check-in işlemleri tamamlanan çocuk yolcu, havayolunun yer personeli tarafından teslim alınıyor. Boynuna üzerinde büyük puntolarla UM yazan ve içinde uçuşta gerekli olacak tüm dokümanların bulunduğu bir zarf asılıyor.

– İlgili havayolunun görevlendirdiği bir yer personeli çocuğunuza; güvenlik kontrollerinden salona ve uçağa dek eşlik ediyor. Uçakta ise çocuğunuzu kabin amiri teslim alıyor.

– Refakatçi kabin memuru tüm yolculuk boyunca, varış noktasından yer personeline teslim edene dek çocuğunuzun her ihtiyacıyla ilgilenmekle yükümlü. Çocuğunuz varış noktasında yer personline, ardından da UM Formu’nda adını yazdığınız kişiye teslim ediliyor.

– Eğer eşinizden ayrıysanız çocuğunuzun velayeti sizde olsa bile eski eşinizden, bu seyahate izin verdiğine dair noter tasdikli izin belgesi almanız gerekiyor. Özellikle dış hat uçuşlarda yetkililer, bu belgeyi mutlaka görmek istiyor.

Çocuk doğum gününü ucuza getirmenin yolları…

Başa dön tuşu