Magazin

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir? Nasıl İp Atlanır?

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir? Nasıl İp Atlanır?

‘İp atlamanın faydaları nelerdir?”, ”Nasıl ip atlanır?” ve ”İp atlamak zayıflatır mı?” gibi ip atlamaya dair merak ettiğiniz soruların yanıtı bir tık uzağınızda!

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir? Nasıl İp Atlanır?

İp atlamak dünyanın en basit, en eğlenceli ve en etkili egzersizlerinden biridir. Boksörlerden futbolculara kadar tüm sporcuların, antrenmanlarına ip atlama egzersizini dahil etmeleri tesadüf değildir. En güzel yanlarından biri de sadece profesyonel sporcuların değil, spor yapmaya yeni başlayanların da bu egzersizi kolaylıkla yapabilecek olmasıdır. Her yaşta ve her mekanda ip atlanabilir; ihtiyacınız olan tek şey bir atlama ipidir. 

Fitness seviyeniz ne olursa olsun, ip atlama egzersizini spor rutininize dahil edebilir, hem kardiyo etkisi hem de kaslarınızı sıkılaştırma etkisi ile kısa sürede kalori yakabilirsiniz. 15 dakika ip atlamak, 30 dakika koşmaktan daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Yaktığınız kalori, kilonuza ve egzersizin süresine göre değişkenlik gösterir. 

İp atlamak tüm vücudu çalıştıran bir egzersizdir. Kan akışınız hızlanır ve kalbe daha çok kan pompalanır. Bu da kardiyovasküler sağlığınız için çok önemlidir. Aynı zamanda daha hızlı nefes aldığınız için akciğerlerinize daha fazla oksijen gider ve bu da solunum problemlerinizi azaltmaya yardımcı olur. 

·         Ayak bileklerinizden omuzlarınıza kadar tüm kaslarınızı çalıştırır. 

·         Denge, koordinasyon ve refleks duygularınızı geliştirir. 

·         Akciğerlerinizin kapasitesini artırır ve kan akışınızı hızlandırır.

·         Karın kaslarınızın, kalçanızın ve bacaklarınızın şekillenmesine destek olur.

·         Dayanıklılığınızı ve kondisyonunuzu artırır.

·         Stres seviyenizi azaltır ve rahatlamanıza yardımcı olur.

·         Kalp ve damar sağlığınızı korur.

·         Metabolizmanızı hızlandırır.

·         Daha dik durmanızı sağlar.

İp atlamak kalçanızı ve bacaklarınızı aktif olarak çalıştırdığı için selülitlerin giderilmesinde etkili bir egzersizdir. Efor gerektiren bir egzersiz olduğu için, çok fazla ter atmanızı ve dolayısıyla daha fazla toksinin vücudunuzdan atılmasını sağlar. Stresli bir günün ardından rahatlamanıza ve daha pozitif hissetmenize yardımcı olur. 

İp atlamak tek başına kilo vermenizi sağlamaz ama sağlıklı bir diyetiniz varsa ve düzenli olarak spor yapıyorsanız, ip atlayarak daha fazla kalori yakabilir ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Kilo vermenin ilk kuralı kalori açığı yaratmak olduğu için, ne kadar az kalori alır ya da ne kadar çok kalori yakarsanız, o kadar fazla kilo verebilirsiniz.

Ortalama kiloda olan bir yetişkin, ip atlayarak 1 dakikada 15-20 kalori, 15 dakikada 200-300 kalori yakabilir. Kısa sürede çok kalori yakmanızı sağlayan bir egzersiz olduğu için, ip atlayarak zayıflama sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Kaslarınızın daha sıkı görünmesine de yardım ettiği için, kilo verme sürecinizde ip atlayarak daha ince görünebilirsiniz. 

İp atlamak için kaliteli bir atlama ipi, altı kaymayan rahat spor ayakkabılar ve ip atlayabileceğiniz geniş bir mekan yeterlidir.

·         Atlama ipinizin boyunu ayarlamak için ipin ortasına bir ayağınızla basın ve ipin uçlarını omuz hizanıza kadar kaldırınız.

·         Uçları omuz hizasına gelen bir ip başlangıç seviyesindekiler için idealdir.

·         Eğer ileri seviyedeyseniz, ipin boyu daha kısa olabilir; ipi bu şekilde tuttuğunuzda uçlarının göğüs hizanıza gelmesi yeterlidir.

·         İp atlamak için dik durun, omuzlarınızı ve dizlerinizi rahat bırakın.

·         Kollarınız iki yanda, dirseklerinizden dışarı doğru açık ve avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde ipi tutun.

·         İpin önüne geçin ve ipi çevirmek için kollarınızı değil bileklerinizi kullanın.

·         Atlarken yerde iki kez sekmemeye, çok yukarı zıplamamaya ve bileğinizi çok büyük daireler çizecek şekilde çevirmemeye dikkat etmelisiniz.

·         İp atlarken parmak uçlarınızda sıçramaya özen göstermelisiniz, böylece daha az yorulur ve daha az efor sarf edersiniz.

·         Önce 30 saniye boyunca aralıksız ip atlayın ve ardından 30 saniye dinlenin.

·         Daha sonra tekrar 30 saniye boyunca ip atlayın ve sonra tekrar 30 saniye dinlenin.

·         Bu şekilde 8 set yapın.

Daha çok pratik yaparak, ipi çevirme ve sıçrama arasında doğru senkronu tutturduğunuzda, daha uzun süre ve farklı stillerde ip atlayabilirsiniz. Bir müzik eşliğinde ip atlarsanız, müziğin ritmi ile daha keyifli zaman geçirebilir ve böylece daha uzun süre egzersiz yapabilirsiniz.

Eğer herhangi bir profesyonelin gözetimi olmadan evde spor yapıyorsanız, lütfen ip atlamadan önce doktorunuza danışarak herhangi bir sağlık engelinizin olup olmadığını öğreniniz. 

Sadece ip atlayarak zayıflayın!

Başa dön tuşu