Game

6 ay ve 6 bin km kuralı özelinde ceza ciddi şekilde artıyor

2022 Yılı En Güncel Trafik Cezaları ve Kural İhlalleri

2022 yılında trafik cezaları hakkında detaylı bilgiyi sigortam.net ile öğrenin! Ceza ve kural ihlalleri ile ilgili hemen bilgi sahibi olabilirsin!

2022 Yılı En Güncel Trafik Cezaları ve Kural İhlalleri

Trafik kazalarını önlemek, trafik akışı ile düzenini hızlı ve güvenli bir şekilde sağlamak için Karayolları Trafik Kanununa göre trafikte uyulması gereken kurallar vardır. Bu kurallara uyulmadığında trafik kazaları gibi ciddi sorunlar yaşanabilir. Ayrıca bu trafik kuralları ihlal edildiğinde çeşitli yaptırımlar yani trafik cezaları uygulanır.

Bu noktada çoğu sürücü adayı “Hangi kural ihlalinin trafik cezası ne kadar?” ve “Trafik cezaları nereye ödenir?” gibi sorular sorar. O halde, 2022 trafik cezalarını ve bu cezaların nereye ödenebileceğini ele alalım.

Contents

Trafik cezası denildiğinde akıllara para cezası gelse de aslında trafik kurallarının ihlalinde çeşitli yaptırımlar uygulanır.

2022 yılında idari para cezaları için %36.2 oranında zam belirlendi. Sizin için ülkemizde en sık yapılan trafik kuralı ihlallerinin para cezalarını anlattık.

Trafikte güvenlik için olmazsa olmazların başında gelen kurallardan biri emniyet kemeri takmamak olsa da maalesef bu durum en çok ihlal edilen trafik kurallarından biri. Ancak bu ihlal can kayıplarına sebep olabilir ve cezası 196 TL.

Birçok sürücü tarafından ihlal edilen kurallardan biri de sürücünün araç kullanırken telefonla konuşması. Ancak seyir halinde cep telefonu ile konuşmak, dikkat dağınıklığı yaratarak kazaya sebebiyet verebilir. Bu ihlal için ise ödenecek tutar 427 TL olarak güncellendi.

Yaya geçidinden karşıdan karşıya geçen yayaya yol vermemek, ülkemizde sıklıkla yapılan kural ihlallerinden biri. Yayaya yol vermemenin cezası ise 860 TL.

Müzik dinlemeyi birçoğumuz seviyor olsak da söz konusu yüksek ses olduğunda durum biraz farklı. Başkalarını rahatsız etmemek ve ses kirliliğine neden olmamak önemli. Araç içinde yüksek sesle müzik dinlemenin cezası 196 TL.

Alkollü bir şekilde araç kullanmak; can kayıplarına, ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Üstelik alkollü araç kullanmanın yaptırımı sadece para cezası değil. Kısaca açıklayalım:

Karayollarında uyulması gereken hız sınırı, araçtan araca göre değişir. Ayrıca hız limiti ne kadar aşılırsa o kadar fazla para cezası ödemek söz konusudur. 2022 yılında hız limiti aşma cezaları ise şu şekilde:

Basit gibi görünse de kırmızı ışıkta geçmek trafik kazalarına sebep olarak büyük kayıplara yol açabilir. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 2022 yılında 427 TL olarak güncellendi.

Muayenesiz araç kullanmak, araçta var olan bir problemi önceden öğrenip soruna çözüm bulmayı engeller. Sorunlu bir araçla trafiğe çıkmak ise aracı kullanan kişi ve trafikteki diğer insanlar için kötü sonuçlar yaratabilir.

Araç muayenesini yaptırmama durumunda sürücünün aracı trafikten men edilir ve sürücüye 428 TL tutarında trafik para cezası verilir.

Engelli park alanları, yaya geçitleri, park etmenin trafik işareti ile yasak olduğu alanlar ve okul, hastane, itfaiye gibi alanların giriş çıkışlarının yakınına park etmek yasaktır. Benzer bir şekilde geçiş yollarını kapatacak şekilde durmak, fabrika gibi alanların giriş çıkışını engellemek de trafik kuralı ihlalleri arasındadır. Yanlış yere araç park etmek veya yanlış yerde araçla duraklamanın cezası ise 392 TL’dir.

Ehliyetsiz araç kullanmak hem aracı kullanan kişi için hem trafikteki diğer kişiler için büyük risk oluşturur. Sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkan kişi ile aracın sahibi farklı ise ehliyetsiz araç kullanan kişiye de aracın sahibine de ceza kesilir. 2022’de ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ise 3.674 TL.

Sahip olduğunuz ehliyet sınıfı ya da sınıfları size hangi araçları kullanma yetkisi veriyorsa o araçları kullanmanız gerekir. Yani B sınıfı ehliyetle F sınıfındaki bir motorlu aracı kullanamazsınız. Kendi ehliyet sınıfının dışında araç kullanmanın cezası ise 1.823 TL’dir.

Trafik sigortası, trafikte oluşabilecek riskleri güvence altına alan ve yaptırılması kanunen zorunlu olan bir araç sigortasıdır. Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmayan bir kişi hem 169 TL tutarında para cezası öder hem de kişinin aracı trafikten men edilir. “Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?” başlıklı yazımızdan bu konuyu ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Trafik cezasının tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde peşin ödeme yapmanız durumunda %25 indirimden faydalanabilirsiniz. İndirimli ceza tutarı da her yıl güncellenen ceza tutarlarına göre değişir. Bu nedenle trafik para cezası hesaplama işlemini güncel fiyatlar üzerinden yapabilirsiniz. Bir örnekle trafik para cezası indirimi nasıl hesaplanır açıklayalım:

2022 yılında seyir halinde cep telefonuyla konuşmanın cezası 427 TL’dir.

Bu durumda ödenecek indirimli ceza tutarı 320.25 TL’dir.

Anlaşmalı banka şubelerinin veznelerinden, mobil bankacilik uygulamalarından, internet bankacılığından yararlanarak ya da  e-Devlet ve İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden trafik cezası ödeme işlemini yapabilirsiniz.

Trafik cezaları tarafınıza yasal olarak iletilse de bazı durumlarda sorunlar yaşanabilir ve ceza aldığınızdan haberiniz olmayabilir. Aldığınız trafik cezasını bilmediğiniz için de ödeyeceğiniz tutara faiz işleyebilir ve cezanız, zaman içinde %50 oranında yükselebilir. Bu aksiliklerle karşılaşmamak için düzenli olarak trafik cezası alıp almadığınızı kontrol etmeniz önemli.

Trafik cezası sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama hizmetinden faydalanarak kolayca yapabilirsiniz.

Trafikte ne zaman ne olacağını kimse bilemez. Ancak olası kötü durumları göz önünde bulundurarak araç sigortaları ile önlem alabilirsiniz. Böylece kaza, çalınma gibi birçok durumda hem kendi aracınızı hem de karşı tarafı güvence altına almanız mümkün olur.

Daha fazla vakit kaybetmeden Sigortam.net üzerinden online Kasko Sigortası teklifi ve Zorunlu Trafik Sigortası fiyat teklifi alarak poliçenizi yaptırın.

Güvenli sürüşler dileriz.

6 ay ve 6 bin km kuralı özelinde ceza ciddi şekilde artıyor

Başa dön tuşu