Game

Ülkemizde Upload Hızları Niçin Düşük

Ülkemizde Upload Hızları Niçin Düşük

Upload hızlarının uzun yıllardır düşük olmasının sebebi bir bakıma ADSL zamanlarından kalma teknolojik bir kısıtlamayken bugün bu kısıtlamaların olmasının

Ülkemizde Upload Hızları Niçin Düşük

Upload hızlarının uzun yıllardır düşük olmasının sebebi bir bakıma ADSL zamanlarından kalma teknolojik bir kısıtlamayken bugün bu kısıtlamaların olmasının hiçbir teknik açıklaması yok. Dünyada pek çok ülkede ev kullanıcılarına yüksek hızlı simetrik bağlantı sağlanırken ülkemizde bu halen kurumsal tip internet paketlerinde sunuluyor.

İnternetin yeni yaygınlaşmaya başladığı zamanlardan kalan bu anlayış ortalama bir ev kullanıcısının upload ile işi olmayacağı varsayımına dayanıyor. Ancak günümüzde artık internet trafiğinin önemli bir kısmını oluşturan yayıncılık fenomeni bile bu varsayımı tek başına yıkmaya aday. Üstelik yayıncılığın dışında ev kullanıcılarının yüksek upload hızlarına ihtiyaç duyacağı pek çok senaryo sıralamak mümkün.

Cebimizdeki akıllı telefonların dahi 4K, hatta 8K video çekebildiği günümüzde, bu içeriklerin birinci çekilme amacının sosyal medya hesaplarına yüklenmesi olduğunu düşündüğümüzde upload hızları daha bir önem kazanıyor. 4.5G’de upload hızları fiber, vdsl ve adsl’e göre bir miktar daha iyi olsa da, mobil internetin sınırlı kotası olduğu için kullanıcılar ev internetlerinde bu içerikleri yükleme yoluna gidiyorlar ve indirmeye oranla onlarca kat yavaş yükleme hızlarına maruz kalıyorlar.

Bunun değişmesi için çabalayan servis sağlayıcıları olsa da statükoyu devam ettirenler de var. Bu durumun en büyük sebebi bu tip asimetrik internet paketlerin müşterilerinin kurumsal şirketler olması. Haliyle büyük bir gelir kaynağı olan bu durumdan vazgeçmek istemiyor servis sağlayıcılar.

Ancak bu durum ülkemiz ile dünya arasında büyük bir kontrast oluşturuyor. Örneğin komşumuz Bulgaristan’da ortalama download hızı, 57Mbps, upload hızı 47Mbps, Gürcistan’da download 24.72Mbps, upload 25.87Mbps iken iken bizde download 30Mbps, upload 5.69Mbps.

Upload ve download hızlarının eşitlenmesi için biz kullanıcılara da büyük iş düşüyor. Kamuoyu oluşturup sesimizi servis sağlayıcılara duyurmamız ve ileride bu hızların güncellenmesi için gündem oluşturmalıyız.

Technopat Sosyal

Download hızı neden yüksek ve upload hızı neden düşük?

Download hızları neden yüksek oluyorda upload hızları düşük oluyor.Mesela video indirdigimizde hep upload hızları kullanıyor.Ülkemizde hep b

Download hızı neden yüksek ve upload hızı neden düşük?

Download hızları neden yüksek oluyorda upload hızları düşük oluyor.Mesela video indirdigimizde hep upload hızları kullanıyor.Ülkemizde hep böyle Bence download 10 mbps olsa uploadda 15 mbps olsa internet cok hızlı olmazmı?

Güzel bir soru. Download hızlıarı yüksekken neden upload hızları düşük oluyor

Aslında DSL in pek çok farklı türü vardır. Mesela SDSL bunlardan biri. SDSL de simetrik veri transferi söz konusudur. Yani upload ve Download hızı aynıdır. Genelde işlerleride bu tür bir bağlantı kullanılır. Türkiye de pek yaygın değil. Evlerdeyse ADSL/ADSL2 veya VDSL/VDSL2 kullanılır.

ADSL/ADSL2 ve VDSL/VDSL2 de upload hızı daha fazladır çünkü ev kullanıcısı daha çok download yani indirme yapar.  Biz bu tür bağlantıları çoğunlukla telefon hattı üzerinden yapıyoruz. Telefon hattı da yükleme ve indirme için bölünmüştür. Daha çok indirme öncelikli ihtiyaç olduğu için indirmeye daha fazla bant genişliği ayarlanır.

Basitçe ADSL/ADSL2 ve VDSL/VDSL2 asimetrik protokollerdir. İndirme daha önceliklidir.

1-) Video indirdiğinde upload değil, download hızı kullanılır.

2-) Upload hızlarının düşük olmasını yokuş yukarı çıkmak gibi düşün. Bir yokuşu çıkarken zorlanırsın, ama aynı yokuşu inerken hiçbir zorluk çekmezsin değil mi?

Aynı bunun gibi. Upload yani yükleme hızları düşüktür çünkü ülkemizdeki alt yapı karşıdaki bir sunucuya 1 GB’lık bir dosyayı kısa sürede yükleyecek kadar gelişmiş değil.

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap uzmanim.net’e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol

Keyword

upload , download

Ülkemizde Upload Hızları Niçin Düşük

Başa dön tuşu