Magazin

İnsan kanı içeren 666 çift ayakkabı satışa çıkıyor

Nike, insan kanı içeren Şeytan spor ayakkabı davasını kazandı

Rapçi Lil Nas X, MSCHF isimli bir sanat kolektifi ile birlikte, üzerinde bir damla insan kanı olan Satan Shoes (Şeytan Ayakkabılar) isimli spor ayakkabılar…

Nike, insan kanı içeren Şeytan spor ayakkabı davasını kazandı

Rapçi Lil Nas X ve MSCHF isimli kolektifin ortak tasarımı spor ayakkabılar, Nike’ın bir modeli üzerine tasarlandı. Nike, herhangi bir bağlantısının olmadığını açıkladırken, kırmızı ve siyah renkli ayakkabıların üzerinde kırmızı boya ve bir damla insan kanı olduğu belirtildi. 

MSCHF sözcüsü, ayakkabılardaki kanın sanat kolektifinin üyeleri tarafından verildiğini açıklayarak, “Sanat için fedakarlık yapmayı seviyoruz” dedi. 

MSCHF de ayakkabılarda Nike’ın herhangi bir işbirliği olmadığını doğruladı. 666 çift üretilen spor ayakkabılar 1018 dolardan satışa çıktı. İçinde İncil’den bir ayet ve ayakkabının tabanındaki bir hava kabarcığının içine yerleştirilmiş “bir damla insan kanı” içeriyor . 

60 SANİYEDE 5.6 MİLYON LİRA KAZANDI

Ayakkabılar, 1 dakikadan kısa sürede tükendi. Lil Nas X, 60 saniyede 677 bin 988 dolar (5.6 milyon lira) kazandı.

NİKE DAVAYI KAZANDI

NSpor giyim devi Nike, New York’un Brooklyn semtindeki sanat kolektifi MSCHF hakkında, tabanında kırmızı mürekkep ve bir damla gerçek insan kanı bulunan “Şeytan Ayakkabıları” adlı tartışmalı tasarım sebebiyle açtığı davayı kazandı.

1018 dolara satılan modifiye edilmiş Nike Air Max 97 modeli ayakkabılarda “Luke 10:18” yazıyor. Ayakkabıların üzerinde ters haç ve pentagram işrareti de var.

YouTube’da yayımlanan klipte ayakkabıları giyen Lil Nas X, cennetten cehenneme bir striptizci direğinden aşağı düşerken tasvir edilirken, 2019’da eşcinsel olduğunu açıklamış, şarkının da şarkıcının “cinselliğini kutladığı ve ayıplama çabalarını reddettiği” belirtiliyor.

Her ayakkabıdaki Nike Air özel tabanında 60 santimetreküp kırmızı mürekkep ve sanat kollektifinin üyelerinin bağışladığı bir damla kan bulunuyor.

Nike, New York’taki mahkemeye açtığı davada, ayakkabıların “Şeytan Ayakkabısı” olarak değiştirilmesine onay vermediğini belirtti.

TEPKİ YAĞIYOR

“Şeytan Ayakkabıları” olarak piyasaya çıkan modeller kısa süre içinde sosyal medyada tepki çekti. Rapçi Lil Nas X, YouTube hesabından “Lil Nas X Şeytan Ayakkabı İçin Özür Diliyor” başlıklı bir video paylaştı. Özürle başlayan video saniyeler içinde rapçinin yeni klibi Montero’ya geçti. Klipte, rapçi Lil Nas X’in bir şeytan figürüyle dans ettiği görüldü.

VALİ İLE RAPÇİ ARASINDA SÖZ DÜELLOSU YAŞANDI

Spor ayakkabılarla ilgili tartışmalara benzin döken açıklamalar ise, Güney Dakota Cumhuriyetçi Vali Kristi Noem’den geldi. Rapçiye savaş açan Noem, İncil’den yaptığı alıntılarla Twitter hesabından yaplaşımlar yaptı. 

“Çocuklarımıza bu ürünün yalnızca iyi olduğu değil, aynı zamanda özel olduğu da söyleniyor. Fakat neyin özel olduğunu biliyor musunuz? Tanrı’nın bağışladığı ruh… Ulusumuzun ruhları için savaş halindeyiz, sert şekilde ve akıllıca savaşmalıyız. Kazanmak zorundayız” ifadelerini kullanan Noem’e rapçi Lil Nas X’ten yanıt gecikmedi. Valinin paylaşımını alıntılayarak, “Siz hükümetsiniz ve burada salak bir ayakkabı hakkında tweetler atıyorsunuz, işinizi yapın” yanıtı verdi. 

Twitter savaşları büyümeye devam etti ve Vali Noem yine İncil’den bir ayetle yanıt verdi: “Tüm dünyayı kazanmasına rağmen, ruhunu kaybetmesinin ne faysası olacak?” Rapçi bu kez son şarkısı Montero’dan yaptığı alıntıyla Vali’yi cevapladı: “Ben gezibirken sen bir çocuğu ağzından vur”

Kaynak: Haber Global

Keywords

Lil Nas X , MSCHF , Satan Shoes , Şeytan Ayakkabılar , Nike

İnsan kanı içeren 666 çift ayakkabı satışa çıkıyor

Başa dön tuşu