News

ÇOCUKLAR SINIFLARINA KAVUŞTU

ÇOCUKLAR SINIFLARINA KAVUŞTU

ÇOCUKLAR SINIFLARINA KAVUŞTU – Rümeysa Özkan

ÇOCUKLAR SINIFLARINA KAVUŞTU

Bir buçuk yıldır etkisi devam eden Korona süreci çocukların eğitim-öğretim hayatını sekteye uğrattı. Uzun bir aradan sonra çocuklar yeniden arkadaşlarına, öğretmenlerine, okullarına kavuştu. 1 haftadır açık olan okullarda yaklaşık 200 sınıfın karantina alındığı söyleniyor. İlerleyen zamanda okullar açık kalmaya devam eder mi bilinmez. Bunları bir kenara bırakalım ve gelin sizlerle bu hafta okula giden çocukların beslenmesinde dikkat edilmesi gereken hususları hatırlayalım.

Öncelikle,

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş döneminde olduğu gibi çocuklar için oldukça önemlidir. Okul çağındaki çocuklar hızlı büyüme ve gelişmeye sahiptir. Bu dönemde vücudun besin öğesine olan ihtiyacı hayatın diğer dönemlerine oranla daha fazladır. Ayrıca çocukların okullarda topluluk halinde bulunmaları bulaşıcı hastalıkların ve görünmeyen kazaların oluşma riskini arttırır. Yeterli ve dengeli beslenme ile vücut direnci arttırılıp bağışıklık sistemi güçlendirilebilir. Bu yaşlarda kazanılan beslenme alışkanlıkları yaşam boyu onlara eşlik eder. Aile, arkadaş çevresi ve medya araçları alışkanlıkların kazanılmasında büyük rol oynar. Yanlış kazanılan beslenme alışkanlıkları ilerleyen zamanlarda kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve şişmanlık (obezite) gibi birçok hastalığa zemin hazırlar.

Çocukların okul ortamında yediği besinleri takip etmek zorlaşabilir. Evde onunla beraber hazırlanan sağlıklı atıştırmalıklar onun dikkatini çeker ve çocuğun abur-cuburlara olan ilgisini azaltır. Özellikle kahvaltı ve öğle yemeği gibi okulda tüketeceği öğünleri birlikte hazırlamak onu sağlıklı beslenmeye teşvik eder. Fakat bu dönemde yapılabilecek en büyük yanlış, sevmediği besini tüketmesi için onu zorlamaktır. Bu davranış onu sağlıksız hazır gıdalara yöneltebilir. Zamanla seveceği bir besinden tiksinmesine neden olabilir. Dışardaki abur-cuburları direk yasaklamak yerine onunla birlikte deneyerek onların zararlarını güzel bir dille ona anlatabilirsiniz. Sizden saklı gizli gizli yemesine engel olarak, bu tarz besinleri tüketim sıklığını da kontrol altında tutabilirsiniz.

Yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerde;

Yine yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin;

Doğru beslenme için altın kural kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olarak bilinen 3 ana öğünü düzenli ve atlamadan tüketmektir.

Bu dönemde,

En kısa zamanda en güzel şekilde bu zor günleri atlatmak ümidiyle…

Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilerim.

Referans

ÇOCUKLAR SINIFLARINA KAVUŞTU
www.konyapostasi.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu