Game

Citroen e-C4 için Türkiye satış tarihi verildi; işte bilmeniz gerekenler

Citroen e

Yaşanan aksaklıklar sebebiyle Türkiye satış takvimi geciken Citroen e-C4 için gereken tüm hazırlıklar tamamlanmış görünüyor.

Citroen e

Yaşanan aksaklıklar sebebiyle Türkiye satış takvimi geciken Citroen e-C4 için gereken tüm hazırlıklar tamamlanmış görünüyor.

Citroen’in 2022 planlaması içerisinde Türkiye pazarına getirmesini beklediğimiz elektrikli C4 için bilinmezlik serüveni nihayet sona eriyor. Normal şartlarda 2022’nin ilk çeyreğinde satışa sunulması planlanan model, tedarik problemleri sebebiyle hatırı sayılır bir süre ileriye atılmıştı. Gelişmelerin ardından sonbahar dönemi olarak işaret edilen Citroen e-C4 satışları için artık elimizde net bir tarih var. Eğer tekrar bir aksaklık olmaz ise, e-C4’ü ekim ayında resmi Türkiye listelerinde görmeye başlayacağız.

Citroen e-C4

PSA grubunun elektrikli modellerinden bildiğimiz altyapı elemanları üzerine yükselen e-C4, bu formül sayesinde 136 beygir güç ve 260 Nm tork üreten tek elektrik motoruyla geliyor. Bu üniteyle aracın maksimumda 150 km/s hıza erişebilecek olması da öne çıkan rakamlar arasında. Batarya tarafında da standart bir paketle tercih edilebilen e-C4, güncel test standartlarında 350 kilometrelik menzil kat edebiliyor. Kompakt bataryası 100 kW hızlı şarj teknolojisiyle kombin edilen modelde, böyle bir kaynak üzerinden 30 dakika gibi bir sürede yüzde 80’lik doluluk seviyesi görülebilecek. Elektrikli C4’ün yurt dışı fiyatlarına baktığımızda ise kendi ülkesi olan Fransa‘da 35.800 euroluk başlangıç fiyatına sahip olduğunu görüyoruz. Bu rakam en yüksek donanım paketinde ise 39.200 euroya kadar esneklik gösteriyor.

Citroen e

Citroen C4’ün tamamen elektrikli versiyonu e-C4, 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.

Citroen e

Citroen e-c4 türkiye'ye ne zaman geliyor?

Citroen’in Türkiye yollarıyla buluşturacağı ilk %100 elektrikli otomobil modeli olacak olan e-C4, Avrupa’da elektrikli araç pazarının iddialı modelleri arasında yer alıyor. Yılın ilk altı ayında Avrupa kompakt elektrikli hatchback sınıfından aldığı %8’lik payla Avrupa’nın en çok satan üçüncü modeli e-C4 oldu. e-C4’te 136 HP gücünde tamamen elektrikli bir motor bulunuyor. e-C4’ün bataryaları toplamda 350 kilometre sürüş menzili sunduğu açıklandı. Citroen’e özgü Kademeli Hidrolik Destekli Süspansiyon Sistemi teknolojisinin standart olarak yer aldığı e-C4, Citroen Advanced Comfort programı kapsamında da sürüş konforunu en üst seviyede yaşatmayı hedefliyor. e-C4, elektrikli kompakt hatchback sınıfında Avrupa’nın en rekabetçi modelleri arasında bulunuyor. e-C4, yılın ilk altı ayında ulaştığı %8’lik segment payıyla Avrupa’daki elektrikli kompakt hatchback segmentinde üçüncü sırada yer alıyor. Öte yandan, tamamen elektrikli e-C4 Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde de başarılı satış rakamlarına ulaştı.

Citroen C4’ün tamamen elektrikli versiyonu e-C4, 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.

İlk altı ayda elektrikli kompakt hatchback segmentinde %28,5 ile İspanya’da ikinci olan e-C4, %22 segment payı ile Fransa’da üçüncü ve %14,6 segment payı ile İtalya’da üçüncü model olarak iddiasını ortaya koydu.

Elektrikli Citroen Ë

Citroen, yeni elektriklisi Ë-C4’ü sonbahar aylarında Türkiye sınırlarına sokacağını resmen açıkladı.

Elektrikli Citroen Ë

Citroën, tamamen elektrikli ë-C4 ile elektrikli mobilite hamlesini devam ettiriyor. Mobilite dünyasının her alanına değen ve herkesin erişimine uygun ulaşım sunma hedefiyle marka, C4 modelinin tamamen elektrikli versiyonu ë-C4’ü sonbaharda ülkemizde yollara çıkarmaya hazırlanıyor. Hem erişilebilir hem de müşteri gereksinimlerini karşılayan şarj özelliği ile ideal bir teknoloji çözümü olan ë-C4, hafif 50 kWsa bataryayı 100 kW DC şarj gücüyle birleştirerek rakiplerinin çoğundan daha iyi şarj süreleri sunmayı başarıyor.

ë-C4, 357 km (WLTP döngüsü) menziliyle günlük kullanım dışında uzun yolculukları da desteklerken, Charge My Car uygulaması şarj sürecinin yönetimini kolaylaştırıyor. Uygulama, Avrupa genelinde 300.000 şarj noktası ile yolculukları planlama ve şarj noktalarını bulmaya yardımcı oluyor. Toplam C4 satışları içinde kısa sürede % 35’lik paya erişen tamamen elektrikli ë-C4, 2022’nin ilk çeyreğinde Fransa ve İspanya’da elektrikli kompakt sınıf pazarında lider konumuyla öne çıkarken, Hollanda’da ikinci sırada yer almasıyla dikkat çekiyor.

Günlük kullanımda en yakın yol arkadaşı

Citroen ë-C4, günlük kullanım için ideal çözümü sunuyor. ë-C4’ün kullanım kolaylığı, iş, alışveriş veya gezmek için çoğu kullanıcının günlük kullanımını; sessiz, sarsıntısız, dinamik ve CO2 içermeyen bir sürüşle karşılıyor. Batarya, günlük kullanımda ofiste ve evde geleneksel bir priz veya Wall Box aracılığıyla şarj edilebiliyor. Onaylı 357 km (WLTP döngüsü) menzili ile bataryayı her gün şarj etmeye gerek kalmıyor. 50 kWh batarya ile ë-C4, satın alma maliyeti açısından elektrikliye geçiş için uygun bir çözüm sunuyor. Ayrıca, kompakt tasarımı ve makul ağırlığı ile günlük kullanımda yaşama alanı hacmini veya tüketimi etkilemiyor. Optimize edilen ağırlık sayesinde 260 Nm tork ve düşük tüketimle sürüş keyfi sunuyor.

Bunu da oku

Uzun yolculuklar için ideal çözüm

ë-C4, kısa günlük yolculukları daha pratik hale getirirken, aynı zamanda uzun mesafe kullanımlarını destekleyen özellikler sunuyor. Daha kompakt batarya daha az ağırlık anlamına gelirken, bu da düşük tüketimi sağlayan en büyük etkenlerin başında geliyor. Bunun yanında 100 kW hızlı şarj kullanan DC şarj ile şarj süreleri optimize ediliyor. Isı pompası, higrometrik sensör ve optimize edilen iletim sistemiyle elektrik tüketimi iyileştiriliyor. ë-C4, ağır ve pahalı bir batarya taşımak yerine, hızlı şarj olan optimize edilmiş bir bataryaya sahip olarak, elektrikli yolculuklara yeni bir yaklaşım getiriyor. Daha sık ve daha kısa sürelerle durmak, uzun süre yol almaktan daha etkili olurken, bataryanın maksimum şarj gücünden yararlanmak için, şarj seviyesi düşükken ve optimum çalışma sıcaklığına ulaştığında (örneğin bir otoyol sürüşü sonrası) bataryayı şarj etmek avantaj sağlıyor. Şarj hızı, şarjın başlangıcında, sonuna göre daha hızlı gerçekleşiyor. Bu nedenle, bataryayı %80’den %100’e şarj etmek, %0’dan %80’e şarj etmekten daha uzun sürüyor. Ayrıca kullanıcı sadece daha kısa şarj süresinin keyfini çıkarmakla kalmıyor bunun yanında örneğin Fransa’daki hızlı şarj ağlarının çoğunda şarj maliyetleri dakikalarla hesaplandığından finansal olarak da avantaj sağlıyor.

Planlı yolculuklar

Elektrikli araçların uzun yolculuklarda sağladığı konfordan yararlanmak için sürücünün farklı bir yaklaşım benimsemesi, rotasını, mola ve şarj sürelerini optimize edecek şekilde planlaması gerekiyor. ë-C4’de sunulan Seyahat Planlayıcı, rota boyunca mevcut hızlı şarj noktalarını gerçek zamanlı olarak bulmak ve durma sıklığını yönetmek için devreye giriyor. ë-C4 kullanıcısı, Free2move’un Charge My Car uygulaması ile yolculuklarını kolaylaştırmak için Trip Planner hizmetine erişebiliyor. Charge My Car, Avrupa’daki 300.000 şarj noktası arasından rota boyunca uyumlu terminalleri bulmaya yardımcı oluyor. Kullanıcılar, Charge My Car uygulaması ile yolculuk öncesinde otomobillerini şarj etmek için gereken süre ve maliyetle ilgili tahmin alabiliyor. Doğrudan uygulama üzerinden veya Free2move kartı ile şarjı başlatılabiliyor ve durdurulabiliyor. Uygulama ayrıca tüm faturaların kaydını tutuyor. Kullanıcı, menzil, istasyon konumu, dış sıcaklık, coğrafya ve klima kullanımı bilgilerini hesaba katarak, rotayı planlamak ve yolculukları gerçek zamanlı olarak hesaplamak için Trip Planner’ı kullanabiliyor. Ayrıca rota aracın navigasyon sistemine gönderilebiliyor.

Citroen C4 2. El Fiyatları ve Satılık İlanları

Citroen C4 fiyatları ve özellikleri arabam.com’da! Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun ikinci el Citroen C4 seçeneklerini arabam.com’da inceleyin ve istediğiniz model arabayı hemen bulun.

Citroen C4 2. El Fiyatları ve Satılık İlanları

arabam.com

Yeni bildiriminiz bulunmamaktadır.

Toplam 23 sayfa içerisinde 1. sayfadasınız.

Sana en uygun ilanları bulmana yardımcı olmamı ister misin?

{{advertCity}}

{{advertYear}}

Citroen, 1919 yılında kurulmuş bir Fransız otomotiv üreticisidir. 1934 yılında ürettiği Traction Avant model otomobiliyle otomotiv sektörüne yepyeni bir soluk getiren Fransız markanın yükselişi de bu otomobille oldu desek yanlış olmaz. Ancak markanın bu yükseliş daha da ivmelendirmesi tamamen kendi istikrarı ile ilgili. Hiçbir teknolojinin gerisinde kalmayan, yeni trendlerin oluşmasına daima ön ayak olan Citroen, günümüzde en çok C serisi ile tanınıyor. İşte Citroen C4 de bu dünya çapındaki tanınmışlığa büyük katkı sağlayan modellerden birisi.

Citroen C4, ilk olarak 2004 yılında kendini gösterdi. C4 için Citroen Xsara’nın bir devamı olduğu söylenebilir. C segmentinde alt orta sınıf aile otomobili olarak bilinen bu serinin üretimi günümüzde hala devam ediyor. 2010 yılında 2.nesline kavuşarak büyük bir değişim yaşayan C4, o yıldan bugüne 5 kapalı bir model olarak satışta. C4’ün Coupe versiyonun ismi ise 2010 yılındaki bu dönüşüm esnasında DS4 olarak değiştirildi. Citroen C4 2.nesil yine o yıl Euro NCAP testlerinden 5 yıldız aldı, tıpkı ilk neslin 2009 yılında yaptığı gibi.

Farklı kasalar altında üretilen Citroen C4 otomatik ve manuel olmak üzere iki farklı şanzıman seçeneğini kullanıcılarına sunabiliyor. Motor tipi olarak da farklı ihtiyaçlara hitap etme amacı güden Citroen C4 dizel ve Citroen C4 benzinli motorlarıyla da bunu sağlamaya çalışıyor. Yakıt performansı olarak sınıfı başarıyla geçen Citroen C4 modelleri arasından ihtiyaçlarınıza en uygun olanını bulabilmek için sayfamızdaki filtreleme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Citroen C4 fiyat yelpazesi baya geniş bir açıya sahip. Bu durumun altında yatan temel nedense Citroen’in sunduğu kişiselleştirme seçeneklerinin de genişçe bir yapıya sahip olmasıdır. Bu kişiselleştirme seçeneklerinin Citroen C4 fiyat listesi üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. C4’ünüzü motor şanzıman kombinasyonundan tutun da iç donanıma kadar birçok varyanta dönüştürebilirsiniz.

Easy, Comfort ve Exclusive gibi farklı donanım paketlerine sahip olan C4, CMP platformuyla elektrikli motoruna da kavuştu. Bu versiyonda fren sisteminde yer verilen enerjinin geri kazanım özelliği sayesinde, zaten hali hazırda çok iyi olan yakıt tasarruf değerleri çok daha iyi hale geliyor. Ekonomik, normal ve spor olarak üç farklı sürüş deneyimini de tek bir hatchbackte toplayan C4, elektrikli versiyonunda bu geçişlerdeki batarya gücünü, adaptif olarak ayarlıyor. Tüm bunların dışında birçok teknolojiyi bünyesinde barındıran Citroen C4’ün fiyat listesine internet sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

İkinci el Citroen C4 seçimi yapmanın bazı püf noktaları vardır. Öncelikle ne aldığınızı bilmeniz gerekir. 2.nesil Citroen C4’ler bir hatchbacktir. Sunduğu geniş iç mekânı ve bagaj hacmi ile rahat yolculukların kapılarını sizlere aralar. Eğer yolculukta konfor benim için önemlidir diyorsanız Citroen C4 ikinci el piyasası tam olarak içine girmeniz gereken bir piyasadır.

2.el Citroen C4 alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur, otomobili kimden aldığınızdır. Aldığınız kişi bu aracın kaçıncı sahibi, bu aracı nerelerde hangi amaçlar doğrultusunda kullanmış ve hatta kaç yıldır aktif bir otomobil sürücüsü olduğunu bilmeniz size fayda sağlayacaktır. Zira şoförlüğe ilk adım atan kişiler, aracı yeterince verimli kullanamayabiliyorlar.

Bir başka önemli nokta ise aracın ne durumda olduğudur. Burada aracın kilometresi, yaşı, yürüyen aksamındaki en ufak problemler, değişen ya da boyalı parçanın olup olmaması ve bir kazaya karışıp karışmadığı önemlidir. Bazı ufak çaplı kazalarda sürücüler tramer kaydı oluşmasın diye tutanak tutmayı tercih ediyorlar ve aracın tamirini kendileri yaptırıyorlar. Bu durumu ve aracın kondisyonel özelliklerini bakarak anlamak oldukça zordur. Bu sebepten otomobili almadan önce muhakkak bir ekspertize danışmalısınız. Hatta mümkünse aracı ekspertize kadar kendiniz götürmelisiniz ki bu deneme sürüşü esnasında otomobille ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilesiniz.

Tüm bu konuları birleşerek oluşturduğu en önemli nokta ise fiyattır. Yeni bir otomobil alırken onun piyasası hakkında ciddi bir bilgi sahibi olmalısınız. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda heyecanınız yerini pişmanlığa bırakır. Bu sebepten sabırlı olun ve iyi araştırın ancak beğendiğiniz otomobili kaçırmamak için elinizi de çabuk tutun. Evet, hem sabırlı olun hem de çabuk olun diyerek kendi içimde çeliştiğimi düşünmüş olabilirsiniz ancak hayır. İkinci el piyasasına çabucak hâkim olmanın basit yolları var. Bunları ilki ilanlarımıza göz atarak, piyasayı anlamak ikincisi ise sayfamızdaki “Arabam Kaç Para?” özelliğinden faydalanarak ikinci el Citroen C4 fiyatları hakkında bazı çıkarımlar yapmak.

Citroen e-C4 için Türkiye satış tarihi verildi; işte bilmeniz gerekenler

Başa dön tuşu