TEKNOLOJİ

1 Çip üretimi için 50 milyar dolarlık yatırım planı

“1 DOLARLIK ÇİP BİLE TÜM ÜRETİM HATTINI DURDURABİLİR”

Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Melik Yazıcı yarı iletken sektörünü ve yansımalarını

Sabancı Üniversitesi’nin Akbank ve Eczacıbaşı Holding iş birliğiyle “Teknolojinin Gücüyle Geleceğe” webinar serisinin sonuncusuna katılan Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Melik Yazıcı, yarı iletken sektörünü, otomotiv sektöründeki çip tedarikindeki sorunu ve yansımalarını ele aldı.

“Yarı iletken Tümdevre Teknolojisi ve Yaşantımızdaki Önemi” başlığıyla gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici, global mikroelektronik yarı iletken sektörünün 500 milyar doların üzerinde büyüklüğe sahip bir sektör olduğu bilgisini verdi.

Söz konusu alanın stratejik bir teknoloji olması açısından kilit öneme sahip olduğunu kaydeden Leblebici, alanın cep telefonlarından bilgisayarlara, otomotiv elektroniğinden tıp elektroniğine pek çok alana hizmet ettiğini söyledi.

Ekonomik fizibilitesinin sürdürülebilirliği için yarı iletken sektörünün her yıl belli bir hızda büyümesi gerektiğini belirten Leblebici, “Gerçekten de 1970’lerden 2020’lere ürünlerin içinde bulunan transistör sayısından çalışma hızına kadar pek çok parametrenin neredeyse 1 milyar kat artmış olduğunu görüyoruz. Bu şekilde, 50 sene boyunca sürekli olarak üstel olarak büyüyen başka bir endüstri de bulunmamaktadır.” dedi.

Bir transistörün boyutunun 10 yıl öncesine göre milimetrenin milyonda biri mertebesine indiğini, daha da küçüleceğine işaret eden Leblebici, teknolojinin hızla ilerlediğini ancak teknolojiyi üreten tesislerin yatırım maliyetinin yaklaşık 10 milyar dolar olduğunu dile getirdi.

Ekonomik olarak lider konumda bulunan ülkelerin tamamının bu teknolojilere sahip olduğunu ifade eden Leblebici, Türkiye’nin bu alanda söz sahibi olması için endüstrinin üretim ve tasarım altyapısına sahip olması gerektiğini ve bu alanda devletin katkısının önemini vurguladı.

Leblebici, Türkiye’de TÜBİTAK-YİTAL bünyesinde bir üretim hattı olduğunu hatırlatarak, bunun henüz yerel ihtiyaçların bir kısmını karşılayabildiğini sözlerine ekledi.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Melik Yazıcı ise, sektörde satışa hazır çipler ve uygulamaya özgü tümleşik devre çipleri olarak iki çeşit çip bulunduğunu hatırlatarak, “Dünyadaki üç büyük teknoloji firması Samsung, Apple ve Huawei kendi tasarladıkları çipleri kullanıyor. Her firma rekabet için kendi istediği unsurları ön plana çıkarıyor.” diye konuştu.

Otomotiv sektöründe elektroniğin ve yarı iletkenlerin önemine dikkat çeken Yazıcı, otomobillerde bulunan en ileri teknolojinin otonom sürüş sistemleri olduğunu belirterek, otomobillerde yarı iletken kullanımının çok yüksek olduğunu, elektronik sistemlerin toplam maliyetin günümüzde yüzde 40 seviyelerinde olduğunu ve gelecek 10 yıl içinde yüzde 45’lere ulaşacağını ifade etti.

Başta Covid-19 pandemisi nedeniyle otomobile olan talebin azalmasının öngörüldüğünü, bunun da sektörde kullanılan yarı iletken talebini azalttığını, yarı iletken üretim şirketlerinin bu azalan talebi hızla tüketici elektroniğindeki artan talep ile doldurduğunu kaydeden Yazıcı, 2021’de ise üretimi arttırmayı hedefleyen sektör 2020’de kaybettiği yarı iletken payını geri kazanamadığını dile getirdi.

Az sayıdaki sektörün liderleri konumunda olan yarı iletken üretim şirketlerinin artan taleplere hızlı karşılık veremediğini aktaran Yazıcı, sadece 1 dolarlık çipin dahi temin edilememesinin otomotiv sektöründe tüm üretim hattını durdurabileceğinin altını çizdi.

Tedarikinde ise, içinde bulunulan dönemsel krizlerde riski dağıtmanın ve stoklamanın gerekliliğine vurgu yapan Yazıcı, sözlerini şöyle tamamladı:

“İçinde bulunduğumuz ‘çip krizi’nin çözümü için gelecek üç yıl boyunca TSMC firması 100 milyar dolarlık yatırım yapacak, Intel 20 milyar dolara Arizona’da 2 fabrika kuracak, ABD bu alandaki yatırım ve araştırmalara 50 milyar dolarlık kaynak ayırıyor. Ayrıca Global Foundries 1,4 milyar dolarlık kapasite artırımı yatırımı yapacak. Bu yatırımlar etkisini minimum 1-1,5 yıl içinde etkisini gösterecektir.”

Yorumunuz Onaylanmak Üzere Gönderildi

SUBARU ABD’DEKİ TESİSLERİNDE ÜRETİMİ DURDURDU

OTOMOTİVDEKİ ÇİP KITLIĞI DİĞER SEKTÖRLERE DE SIÇRADI

ÇİP SORUNU DEVAM EDİYOR, ŞİMDİ DE FORD ARA VERİYOR

INTEL’DEN 20 MİLYAR DOLARLIK “ÇİP FABRİKASI” YATIRIMI

GELECEĞİN ÇİP FABRİKASI İÇİN ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASINA ULAŞTI

YAPAY ZEKA VE VERİ ANALİTİĞİ GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRİYOR

Çip yasası, Alibaba Hong Kong’a gidiyor, petrolde yükseliş

Çip yasası, Alibaba Hong Kong’a gidiyor, petrolde yükseliş – Piyasalarda neler oluyor?

Çip yasası, Alibaba Hong Kong’a gidiyor, petrolde yükseliş

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Pozisyon başarıyla eklendi:

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Başkan Joe Biden Çip ve Bilim Yasasını imzalamaya hazırlanırken Micron, çip üretimini ABD’ye geri getirmek için 40 milyar dolarlık bir plan açıkladı. Alibaba ise ana borsa faaliyetini ABD’den Hong Kong’a taşıma planlarının onaylanmasıyla ters yönde ilerliyor. Turizm patlamasının ivmesi güçlü kalmaya devam ederken seyahat sektöründen isimler güçlü çeyrek raporları yayımlamaya devam ediyor. Hisse senetleri Çarşamba günkü TÜFE raporu öncesinde durgun ve petrol, Ukrayna’nın Rus ham petrolünün Orta Avrupa’ya sevkiyatını engellediğine dair bir rapor üzerine yükseliyor.

İşte 9 Ağustos Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Micron 40 milyar dolarlık yeniden üretim planını açıklarken Biden Çip Yasasını imzalamaya hazırlanıyor

Çip üreticisi Micron (MU), kısa süre önce kabul edilen ve Salı günü Başkan Joe Biden’in imzalaması beklenen Çip ve Bilim Yasasında belirtilen devlet sübvansiyonlarından büyük ölçüde güç alarak ABD’deki üretim merkezini büyütmek için on yılın sonuna kadar 40 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen hafta Tayvan’a yaptığı ziyarete Çin’in gösterdiği tepkinin de açıkça ortaya koyduğu gibi üretim kapasitesinin yeniden konumlandırılması, son yıllarda ABD-Çin ilişkilerinde yaşanan bozulma göz önüne alındığında, diğer hususların yanı sıra ulusal güvenlik kaygılarını da yansıtıyor. Micron’un üretim kapasitesinin çoğu Büyük Çin ve Japonya’da bulunuyor.

Açıklama beyaz eşya, bilgisayar oyunları ve kripto para talebindeki pandemi kaynaklı artışın ardından çip arzında baş gösteren bolluğa ilişkin endişelerin arttığı bir dönemde geldi. Pazartesi günü rakip Nvidia (NVDA), özellikle oyun sektöründeki zayıflığı gerekçe göstererek tahminlerini serti bir şekilde düşürdü.

2. Alibaba Hong Kong’a gidiyor

Küreselleşme iki yönlüdür:

Hong Kong, Alibaba’nın (BABA) birincil piyasa kotasyonunu Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’na aktarma planlarını onayladı; bu karar, Micron’un üretim kapasitesini ülkesine geri taşıması karşısında güzel bir tezat oluşturuyor.

Daha pratik bir ifadeyle bu hamle, Hong Kong ve anakaradaki borsaları birbirine bağlayan ‘stock connect’ programı aracılığıyla anakara Çin’deki yatırımcıların hisse senedine erişimini kolaylaştıracak. Bunun, Çinli olmayan yatırımcıların gelecekte karşılaşabileceği daha kısıtlı erişimi dengelemeye yeterli olup olmayacağı ise tartışmaya açık.

Çeşitli haberlere göre bu eylemin yıl sonundan önce gerçekleşmesi bekleniyor.

Öte yandan Tesla’nın Şangay’daki fabrikasının üretimi Temmuz ayında bir önceki aya göre üçte iki oranında düştü ancak bunun nedeni ABD-Çin arasındaki tansiyondan ziyade planlı bakıma girmesiydi.

3. TÜFE öncesinde hisse senetleri durgun; küçük işletmeler enflasyondan şikayetçi

ABD borsaları, Çarşamba günü açıklanacak Temmuz ayı tüketici fiyat enflasyonu raporu öncesinde yatay bir seyirde açılmaya hazırlanıyor.

Piyasa katılımcılarının, New York Fed’in Pazartesi günü açıklanan son anketinde, tüketicilerin enflasyonla ilgili beklentilerindeki düşüşe yönelik geçici kanıtlara bel bağlamasıyla, TÜFE’nin zirve yapmış olabileceği umutları arttı. Bununla birlikte fiyatlar, son aylarda defalarca beklenenden daha fazla arttı. Yeni yayınlanan aylık NFIB raporunda küçük işletmelerin raporladığı en büyük endişe kaynağı enflasyon oldu.

Dow Jones vadeli işlemleri değişmezken S&P 500 vadeli işlemleri %0,1 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,4 düşüş gösterdi.

Çip üreticileri dışında ilgi çekebilecek diğer hisseler arasında Pazartesi günü güçlü kazanç raporları paylaşan International Flavors and Fragrances ve News Corp (NWSA) yer alıyor. Emerson (EMR), Sysco (SYY), TransDigm (TDG) ve Ralph Lauren (RL) ve Wynn Resorts (WYNN) da rapor sunacak.

4. Seyahat, bu kazanç sezonunda hâlâ en güçlü sektör

Dufry ve InterContinental Hotel Group’un, faaliyetlerinde keskin toparlanmalar olduğunu bildirmesiyle, küresel seyahat sektörü mevcut kazanç sezonunda öne çıkmaya devam ediyor. Ancak Crowne Plaza ve Holiday Inn’in sahibi olan IHG, rakipleri Hilton ve Marriott’un parlak performansını yakalayamayınca yine değer kaybetti.

Her iki şirket de Kuzey Amerika’da gelirin 2019 seviyelerini aştığını, Avrupa’nın biraz gerilediğini (AB’nin Rus turistlere yönelik yasak uygulaması için baskı artıyor) ve COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikası nedeniyle de Çin’in çok geride kaldığını belirtti. Her iki şirket de yakın gelecekte talepte anlamlı bir yavaşlama öngörmüyor.

Norwegian Cruise Line (NCLH) daha sonra açıklayacağı kazanç raporuyla temayı devam ettirecek.

5. Petrol, Ukrayna haberinin ardından yükseldi

Ham petrol fiyatları, son dönemdeki ani satışların yakın vadede yeterince ileri gittiği algısıyla toparlandı.

Piyasa ayrıca Ukrayna’nın boru hattı operatörü Ukrtransnafta’nın, Rusya ile Avrupalı komşuları arasındaki enerji çatışmasında beklenmedik bir tırmanışa neden olacak şekilde, ülke toprakları üzerinden Orta Avrupa’daki müşterilere Rus petrolü taşımayı durdurduğunu öne süren manşetlerle de sakinleşti.

Manşetler Ukrayna’nın, Avrupa’nın Rus yakıtı almaya devam etmesine duyduğu hayal kırıklığının ne kadar yükseldiğini gösteriyor. Ukrayna’ya göre bu alışveriş, savaş finansmanını destekliyor. Bir gün öncesinde ise Biden yönetimi, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık daha askeri yardım yapılmasını onaylamıştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü haftalık stok verilerini her zamanki saatinde paylaşacak.

Keywords

Sabancı Üniversitesi , çip , yarı iletken , Yusuf Leblebici , Melik Yazıcı

1

Çip üretimi için 50 milyar dolarlık yatırım planı

Başa dön tuşu