TEKNOLOJİ

iPhone 14 ün sunduğu özellikler yarı fiyatına bu telefonda!

iPhone 14ün fiyatı ne kadar? iPhone 14 ne zaman çıkacak? iPhone 14ün Türkiye fiyatı

Apple’ın merakla beklenen yeni akıllı telefonu iPhone 14’e ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Son olarak telefonun fiyatı ile ilgili dikkat çekici bir iddia…

iPhone 14ün fiyatı ne kadar? iPhone 14 ne zaman çıkacak? iPhone 14ün Türkiye fiyatı

Apple’ın son model akıllı telefonu olacak olan iPhone 14 ile ilgili çeşitli söylentiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Son olarak analistler iPhone 14’ün fiyatıyla ilgili önemli bir iddiada bulundu.

Analistlerin iddiasına göre iPhone 14’ün, iPhone 13’ten 100 dolar daha pahalı olması bekleniyor. iPhone 14’ün fiyatlandırılmasının bu şekilde olması durumunda telefonun Türkiye’de 30 bin TL’den daha pahalı bir fiyata satışa çıkması bekleniyor.

iPhone 14’ün sonbahar aylarında duyurulması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl iPhone 13’ün fiyatı 799 dolar olarak belirlenmişti. Türkiye’deki başlangıç fiyatı ise 12 bin TL civarındaydı. 128 GB’lık model ise şu anda 29.999 TL’den satışta. iPhone 14’e 100 dolarlık zam gelmesiyle Türkiye’de 30 bin TL’den daha pahalı olacak.

Bidendan Çine Rusya tehdidi

ÖNEMLİ GELİŞMELER// 19 Eylül Pazartesi, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun 208. gün

13.37: Günlük basın toplantısında konuşan Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, "hasım listesin

Bidendan Çine Rusya tehdidi

ÖNEMLİ GELİŞMELER// 19 Eylül Pazartesi, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunun 208. gün

09.56: Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmalarda can kaybı 94’e yükseldi. Kırgızistan’da 59, Tacikistan’da ise 35 kişi hayatını kaybetti. (Sputnik)

08.53: Rusya Büyükelçiliği,  Schengen vizesi ile ülkeye giriş yasağının yürürlüğe girmesinin ardından Rusya vatandaşlarının Letonya sınırını geçerken sorun ve provokasyonlarla karşılaştığını duyurdu. RBC’nin haberine göre bir diplomatik kaynak, “Vatandaşlarımızdan Rus makamlarını kınayan bir bildiriyi imzalamaları açıkça talep ediliyor. Bunu yapmayı reddetmesi durumunda, uygulamanın gösterdiği gibi, giriş sadece reddedilmekle kalmıyor aynı zamanda kara listeye yazılıyor” dedi.

08.51: BM Genel Sekreteri António Guterres, “Rusya ve Ukrayna’nın şu anda müzakerelere yeniden başlamaktan uzak olduğunu” söyledi.

08.50: AB ülkelerinin Mir ödeme sistemine karşı yaptırımları tartıştığı, görüşmelerin “gizli”  sürdürüldüğü bildirildi. (Kommersant)

08.48: Biden , ABD birliklerinin Tayvan’ı bir Çin saldırısına karşı savunacağına söz verdi. ABD Başkanı, ülkesinin Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğine dair güvence verdi. CBS ile yaptığı röportajda Biden, başkanlık seçimlerine yeniden katılmak için henüz “kesin bir karar” vermediğini belirtti. 

08.46: Rusya vatandaşlarının üç Baltık ülkesi ile Polonya’ya giriş yasağı yürürlüğe girdi. Schengen vizeleri geçerli olmayacak. Bu arada İsviçre de Ruslara basitleştirilmiş vize verilmesini bugün askıya aldı. Avrupa’ya girişte sorunlar yaşanıyor.

07.54: Zaporojye bölgesine Rusya’nın atadığı askeri-sivil yönetim konseyi üyesi Vladimir Rogov, Ukrayna kontrolündeki Zaporojye kentinde gece en az sekiz patlamanın duyulduğunu, kentin bir bölümünün elektriksiz kaldığını bildirdi. 

07.50: Rus Ria ajansı, Ukrayna’nın kontrolündeki Nikolayev’in Valisi Yuriy Kim’in Nikolayev’i terk ettiği iddiasına yer verdi. Kim’in, füze saldırılarının artması sonrası Odessa’ya gittiği öne sürüldü. 

18.17: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın elinde tuttuğu esirleri iade etmesi durumunda, Rus amonyağının Ukrayna üzerinden ihraç edilmesine yeniden başlanacağını açıkladı.

17.52: Semerkant’ta Erdoğan’la bir araya gelen Putin, Türkiye’nin ithal ettiği doğal gazın yüzde 25’lik bölümünü ruble ile ödeyeceğini söyledi. Putin ayrıca Türkiye’nin doğal gaz tedariki için en güvenilir rotalardan biri olmaya devam ettiğini ve Türk Akımı hattının kesintisiz çalıştığını sözlerine ekledi.

Putin ayrıca tahıl anlaşmasına sunduğu katkıdan ötürü Erdoğan’a teşekkür etti.

“Erdoğan’ı Semerkant’taki zirvede görmekten çok mutluyum. Türkiye, bu bölgenin ülkesi ve bence Türkiye’nin ŞİÖ’de çalışmaya ilgi duyması son derece doğal” diye devam eden Putin, Rusya ve Türkiye’nin ortak çıkarları temsil eden örgütler içinde de olmak üzere önemli uluslararası konularda yoğun eşgüdüm içinde çalıştığını vurguladı.

16.56: Rusya Maliye Bakanlığı Rusya-2023 ve Rusya-2043 eurbond yükümlülüklerine karşılık gelen 117,2 milon dolarlık ödemenin gerçekleştirildiğini duyurdu.

16.50: Vladimir Putin, Semerkant’taki ŞİO toplantısında Hint lider Modi’ye hitaben yaptığı konuşmada, “Ukrayna’daki operasyonla ilgili endişelerinizi anlıyoruz. Çatışmanın en kısa sürede sona ermesi için elimizden geleni yapacağız,” ifadelerini kullandı.

16.40: Bloomberg ajansı, Erdoğan’ın bugünkü görüşmede Putin’den doğal gaz fiyatında yüzde 25 indirim isteyeceğini ileri sürdü.

16.38: Rusya’nın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki temsilcisi Ulyanov, kurumun Zaporojye Nükleer Enerji Santrali’yle ilgili kararının “Rusya karşıtı ve siyasi propagandan ibaret olduğunu” söyledi. Kurum, Rus birliklerine santralden çekilme çağrısında bulunmuştu.

15.47: Cenevre yakınlarındaki CERN bünyesinde faaliyet gösteren büyük hadron çarpıştırıcısı, enerji krizi nedeniyle iki haftalığına kapalı kalacak.

15.04: Melitopol’deki Rus yanlısı yönetim yetkilileri şehirde bombalı saldırı düzenlendiğini açıkladı. Gün içinde Herson, Berdyansk ve Luhansk’ta da benzer saldırılar düzenlenmişti. (Kommersant) 

15.00: İsviçre, Rusya’yla vergi bilgileri paylaşımını geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

14.15: Ukrayna’da Rus birliklerinini kontrolünde olan bölgelerde yerel yöneticilere bugün üçüncü kez saldırı düzenlendi. Kommersant gazetesi, Berdyansk’ta belediye başkan yardımcısının ve referandum komisyonunda görev yapan karısının hayatını kaybettiğini yazıyor. Sabah saatlerinde Herson ve Luhansk şehirlerinde Rus yanlısı yöneticilere saldırılar düzenlenmişti.

13.49: Rusya Merkez Bankası faiz oranını 50 baz puan düşürerek yüzde 7,5’e çekti. İlgili haberi okumak için tıklayın.

12.57: TASS ajansı, Rusya’nın kontrolündeki Luhansk şehrinde Genel Savcılık binasının içinde patlama olduğunu duyurdu. Habere göre, patlama Savcı Sergey Gorenko’nun odasında gerçekleşti. RBC gazetesi Gorenko’nun hastaneye kaldırıldığını, ancak kurtulamadığını yazıyor.

Sabah saatlerinde Herson’da Rus yanlısı yönetim binası da HİMARS roketlerinin hedefi olmuştu.

12.13: Rusya’da günlük koronavirüs vaka sayısının 60 bin sınırına dayanması üzerine 11 federal bölge maske rejimine geri döndü.

12.12: Vladimir Putin, şu anda Avrupa limanlarında bulunan Rus gemilerindeki suni gübreleri, yoksul ülkelere karşılıksız verebileceklerini söyledi. Şangay İşbirliği Örgütü oturumunda konuşan Putin, şu anda Avrupa’da Rusya’ya ait 300 bin ton suni gübre bulunduğunu söyledi.

11.57: Avrupa Birliği’nin ardından İsviçre de Rusya vatandaşlarına kolaylaştırılmış vize uygulamasını askıya alıyor.

11.46: Özbekistan Başkanı Şevket Mirziyoyev, Şangay İşbirliği Örgütü’nün Belarus’un üyeliğini onaylamak için çalışmalara başladığını açıkladı. İran’ın da birliğe katılım için mutabakat zaptı imzaladığı bildiriliyor. Bahreyn, Maldivler, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Katar ve Myanmar ise diyalog partneri statüsüne kavuşacak.

11.41: Magadan Valisi Sergey Nosov’dan Ramzan Kadirov’un ortaya attığı “kendi kendine seferberlik” fikrine destek geldi. Kadirov federal bölgelerin Kremlin’den emir beklemeden seferberlik başlatabileceğini söylemişti.

11.38: Herson’daki Rus yanlısı yönetim, şehrin idare binalarının roket saldırısına uğradığını duyurdu. Açıklamaya göre saldırıda hayatını kaybedenler ve yaralananlar var.

09.20: Letonyalı yetkililer, Schengen vizesine sahip olsalar dahi Rusya vatandaşlarının sınır geçişlerine 19 Eylülden itibaren sınırlama getireceklerini duyurdu.

09.06: Danimarkalı domuz eti üreticisi Goodvalley, Rusya’daki girişimini elden çıkardı. Şirketin Tambov vilayetinde bir üretim tesisi bulunuyordu.

08.55: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Semerkand’da düzenlenen Şangay İşbirliği Örgütü toplantısında bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya gelecek. Daha önce Kremlin’den yapılan açıklamada, öncelikli gündem maddesinin “tahıl anlaşması” olduğu belirtilmişti. İstanbul’da imzalanan Ukrayna’nın tahıl ihracatına ilişkin anlaşmasının akibeti masada. Liderler dün zirvede birlikte ağaç dikti, sohbet etti.

Bidendan Çine Rusya tehdidi

08.53: Almanya, Rosneft’in ülkedeki operasyonlarını idare eden Rosneft Deutschland şirketinin yönetimine el koydu (Spectator Index).

08.52: Kazakistan parlamentosu ülkenin başkenti Nur-Sultan’ın adının yeniden Astana yapılmasını öngören tasarıyı kabul etti.

08.50: Kırgızistan ve Tacikistan yerel saatle 07.00’dan itibaren ateşkes ilan edilmesi konusunda uzlaşmaya vardı. İki ülke arasındaki sınırda son birkaç günde ağır silahların da kullanıldığı çatışmalar yaşanıyor.

07.57: Belgorod Valisi Vyaçeslav Gladkov, Ukrayna ordusunun Belgorad’a bağlı Valuyki şehrine açtığı ateş sonucu bir sivilin hayatını kaybettiğini, iki kişinin yaralandığını, ayrıca trafo merkezlerinin zarar gördüğünü ve kentte elektrik kesintileri yaşandığını açıkladı. 

07.51: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun, Ukrayna’ya sağlanan yardımlar nedeniyle azalan kendi silah stoklarını yenilemek için çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi. 

07.49: ABD Başkanı Joe Biden’ın, Ukrayna’ya 600 milyon dolar tutarında yeni askeri yardım için kaynak ayrılması talimatı verdiği bildirildi. 

14.21: Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, “ABD’nin Ukrayna’ya daha uzun menzilli füze tedarik etmesinin Washington’u çatışmada taraf haline getireceğini” söyledi. Zaharova’ya göre, Ukrayna’ya daha önce Kiev’e gönderilenlerden daha uzun menzilli füzelerin teslimatının başlaması durumunda, ABD “kırmızı çizgiyi” geçecek ve çatışmanın taraflarından biri haline gelecek. Zaharova, “Bu durumda elimizdeki tüm araçlarla kendimizi savunma hakkımızı saklı tutuyoruz” dedi.

14.12: Lugansk Halk Cumhuriyeti Başkanı Leonid Peseçnik, Ukrayna ordusunun “tüm cephe boyunca saldırı girişimi başlattığını” duyurdu. Lenta.ru’nun aktardığına göre Peseçnik, “Bölgedeki durum gerginliğini koruyor, ancak müttefik kuvvetler (Rus ordusu ve Lugansk güçleri)  yerel halkın güvenliğini garanti ediyor. Düşman tüm cephe boyunca bir saldırı girişiminde bulundu. Bugün neredeyse LHC sınırlarına ulaştılar. Panik yapmak için bir neden olmadığına herkesi temin etmek istiyorum. Bu saldırı bastırılacak” dedi. 

13.08: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısı için gittiği Özbekistan’ın tarihi Semerkant şehrinde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile gerçekleştirdiği görüşmesinde, “Rusya ile İran arasında yapılacak yeni bir büyük anlaşma üstündeki çalışmalarımızın son aşamasında bulunuyoruz, söz konusu anlaşma ilişkileri stratejik düzeye çıkaracak” dedi. (Sputnik)

12.07: Rusya Merkez Seçim Kurulu Başkanı Ella Pamfilova, 9-11 Eylül’de yapılan yerel seçimlerie katılım oranının yüzde 35 olduğunu duyurdu.

12.04: Avrupa’da gaz fiyatlarında günlük artış % 12’yi buldu, bin m3 fiyatı 2 bin 560 doları gördü.

12.03: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Özbekistan’da gerçekleşen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi kapsamında yarın gerçekleştirecekleri görüşmede, İstanbul’da yapılan tahıl anlaşmasının ne derece etkili biçimde gerçekleştirildiğini ele alacaklarını belirtti. (Sputnik)

11.20: Avrupa spot piyasalarında doğal gaz fiyatları bu sabah %7 arttı ve 2 bin 400 doların üzerine çıktı. 

11.16:  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “yaşanan ekonomik skınıtılar nedeniyle Avrupa toplumunun bir kısmının Ukrayna’yı desteklemeyi bırakmaya meyilli olduğunu” kabul etti.

10.42: Rusya’nın petrol gelirlerinin, ihracattaki artışa rağmen ağustos ayında 17,7 milyar dolara gerilediği, bunun mart ayından bu yana en düşük rakam olduğu bildirildi. Bloomberg’in Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) bir raporuna dayandırdığı habere göre, Rusya’dan yapılan petrol ve petrol ürünleri ihracatı günde 220 bin varil artarak 7,6 milyon varile ulaştı. Ancak teslimatlardaki artış, fiyatlardaki düşüşü telafi edemedi ve sonuç olarak Rusya’nın geliri, temmuz ayına göre 1,2 milyar dolar azaldı. Maliye Bakanlığı’na göre, ağustos ayında Rus Ural petrolünde ortalama fiyat Temmuz ayına göre % 4,7 düştü ve 74,73 dolar oldu.

10.12: Sosyal medyada dün yayınlanan bir videoda, “özel ordu” olarak bilinen Wagner grubunun sahibi olduğu iddia edilen, Concord şirketinin başkanı Yevgeni Prigozjin’in  bir cezaevi avlusunda toplanan Rus mahkumlara “Ukrayna’daki özel operasyona katılmaları şartıyla af vaad ettiği” görüntüleri dikkati çekti. Bunun üzerine şirketten bu sabah yapılan basın açıklamasında, “Videodaki kişinin Prigojin’e korkunç derecede benzediğini doğrulayabiliriz. Konuşmasına bakılırsa, bu kişi özel harekat görevlerinin uygulanmasında bir şekilde yer alıyor ve bunda başarılı olduğu görülüyor. Buna ilave olarak videodaki kişinin konuşması tıpkı Yevgeni Viktoroviç  gibi çok anlaşılır iyi aktarılmış. Ayrıca Yevgeni Viktoroviç’e benzeyen kişi, sıradan insanlara basit şeyleri çok anlaşılır bir şekilde açıklıyor” denildi. Daha önce, Prigojin’in Concord şirketi, işadamının Wagner grubuyla hiçbir ilgisi olmadığını bildirmişti.

10.05: Ukrayna ordusunun Herson yönünde bu sabah başlattığı saldırının geri püskürtüldüğü bildirildi. Bölgenin Rusya tarafından atanan askeri-sivil yönetiminin başkan yardımcısı Kirill Stremousov, Ukrayna birliklerinin Herson bölgesine girmeye çalıştığını belirterek, “Kelimenin tam anlamıyla sabahın erken saatlerinde, Karadeniz tarafından bazı paraşütçü birlikleri de kullanılarak indirme operasyonu denedi. Ancak saldırı durduruldu, Naziler yok edildi. En az 120 Ukrayna askeri öldürüldü” dedi.  Ayrıca Stremousov,Ukrayna birliklerinin Herson bölgesine sızdığı yönündeki Kiev’den gelen açıklamaları yalanladı. 

08.45: Kamyon ve otobüs üreticisi MAN ve Scania, Rusya’daki tüm bayiliklerini satışa çıkardı. Bu markaların bazı modellerinin monte edildiği St. Petersburg yakınlarındaki tesis hala satılmadı. Ancak İzvestiya’ya konuan kaynaklar, Rusya varlıklarının satışının “MAN ve Scania’nın pazardan nihai olarak çekildiğinin bir işareti olduğunu”, bunun Rusya ticari araç pazarını olumsuz etkileyeceğini ve mevcut araçlar için ciddi yedek parça sorunu yaşanacağını söylüyor. 

08.42: Rusya ve Japonya arasındaki dış ticaret hacmi, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre % 31 artarak 219 milyar yen (yaklaşık 1.53 milyar $) oldu. Japonya Maliye Bakanlığı’nın ticaret istatistiklerine göre bu artışın nedeni enerji fiyatlarıdaki yükseliş. 

08.35: Başkan Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Konseyi toplantısı için bu sabah Özbekistan’ın Semerkant şehrine geldi. Putin bugün Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, İran, Pakistan ve Çin iderleri ile görüşecek. Cuma günü ŞİÖ Devlet Başkanları Konseyi toplantısı yapılacak. Putin, yarın Cumurbaşkanı Erdoğan, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ikili görüşmelerde bulunacak.

08.31: Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Erivan ve Bakü’nün Ermenistan-Azerbaycan sınırında ateşkes konusunda anlaştıklarını söyledi. Grigoryan,  “Bunun uluslararası toplumun katılımıyla başarıldığını” söyledi.

08.04: Rusya’da Ukrayna’daki askeri operasyonun yürütüldüğü bölgelere sınırı olan idari birimlerin yöneticileri hükümete gönderdikleri ortak mektupta, “Güvenli kent” adlı sistem için 13,7 milyar ruble ek kaynak ayrılmasını talep etti. Eylül ayının başında Kursk, Bryansk, Belgorod ve Rostov illerinin valileri tarafından hazırlanan mektuba, daha sonra Kırım, Sevastopol, Voronej ve Krasnodarsk’ın idarecileri de imza attı. 

07.50: Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ve Çin gemilerinin Pasifik Okyanusu’nda ikinci kez ortak devriye yürüttüğünü bildirdi. 

07.45: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, ABD’nin Ukrayna ordusuna “karşı taarruz” için gerekli silahların sevkiyatına devam etmeyi planladığını açıkladı. 

12.39: Rusya Duması, vatana ihanet ve casusluk suçlarında temyiz hakkı olmaksızın ömür boyu hapis cezası verilmesi ve suçluların vatandaşlıktan mahrum bırakılması önerisi gündeme getirildi. Tasarıyı, Liberal Demokrat Parti’den Devlet Duması milletvekili Andrei Lugovoy sundu.

12.38: Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), bir Vladivostok sakininin Primorskiy Kray bölgesindeki askeri tesislere ilişkin verileri Kiev’e ilettiği şüphesiyle gözaltına alındığını duyurdu. FSB, “Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi çıkarına casusluk yaparak vatana ihanet ettiğinden şüphelenilen bir Vladivostok sakininin eylemlerine son verildi” dedi. Zanlının Ukrayna askeri istihbaratının talimatıyla hareket ettiğini, Primorskiy Kray bölgesindeki kritik ve askeri tesisler hakkındaki verileri Kiev’e ilettiğini belirten FSB, gözaltındaki zanlının bu verilerin Rusya aleyhinde kullanılabileceğinin bilinciyle casusluk yaptığının altını çizdi. Devlete ihanet suçuyla yargılanacak zanlı, 20 yıla kadar hapis cezası alabilir. (Sputnik)

12.36: Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “uygulanan yaptırımlar nedeniyle Rusya’nın finansal sektörünün can çekiştiğini ve endüstrisinin yerle bir olduğunu” iddia etti. Von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’ndaki konuşmasında “Putin kaybedecek ve Ukrayna ve Avrupa üstün gelecek” dedi.

10.05: Estonya’daki Rus Tiyatrosu’nun sanat yönetmeni Philip Los, ülkedeki Ruslara yönelik tutumu eleştirdiği ve II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin konumuyla karşılaştırdığı sosyal medya  paylaşımının ardından görevinden aldı.  Los, “Ukrayna krizi yüzünden başlatılan kampanyanın Rusya vatandaşlarının tüm özgürlüklerini ve haklarını çiğnemek için kullanıldığını” öne sürmüştü.

10.01: Coca-Cola ve PepsiCo, Rusya’daki marketlerde bulunan logolu içecek buzdolaplarının görünümünü değiştirmeyi planlıyor. RBC’ya göre, perakende satış noktalarında kurulu 400 bin Coca-Cola ve 200 bin PepsiCo soğutucusunda logoların kapatıması gündemde.

09.51: Özbekistan bankaları Rusya vatandaşlarının Visa ve MasterCard alma imkanlarını sınırladı. 12 Eylül’den başlayarak pek çok banka, hesap ve kart başvurusundan önce en az 15 gün Özbekistan’da ikamet etme şartı öne sürüyor. Özbekistan Merkez Bankası Başkanı Marmarizo Nurmuratov’a göre, 2022’nin ilk yarısının sonunda yabancıların banka hesabı sayısı 169 bine ulaştı. Bunların çoğunluğu Rusya vatandaşlarına ait.

09.38: Avrupa Birliği Dşplomasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, uygulanan Rusya karşıtı yaptırımların “bir diyet gibi çalıştığını” ve iptal edilmemesi gerektiğini söyledi. Borrel, yaptırımların Rusya üzerinde etkisi olduğunu, ancak sonucun hemen görünmediğini savundu. Borrell,  “Gerçek bir etki elde etmek için yaptırımlara devam etmek gerekir. Diet yaparken olduğu gibi, her şeyi aniden bırakırsanız, kilolar aynen geri gelebilir” dedi. Borrell dün yaptığı açıklamada da Moskova’ya yönelik yaptırımlara ve Ukrayna’ya askeri desteğe rağmen, AB’nin nükleer güvenlik ve küresel gıda arzı gibi kilit konularda Rusya ile diplomatik temasını sürdürmesi gerektiğini söyledi. Borrell , “Diplomatlar herkesle konuşmak üzere eğitildi ve şüphesiz Rusya Devlet Başkanı ile görüşmemiz gereken bazı şeyler var” dedi.

08.00: ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın çatışmalar sırasında “önemli ilerleme” kaydettiğine inanıyor. Biden “Ukrayna’nın önemli ilerleme kaydettiği açık, ancak bence hala uzun bir yol var” dedi. 

07.59: Gürcistan’da iktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nin lideri İrakli Kobahidze, Ukraynalı yetkililerin dile getirdiği, Gürcistan’da Rusya’ya karşı “ikinci cephe” açılması önerisiyle ilgili Gürcü halkının fikrini almak üzere anket ya da referandum düzenlenebileceğini söyledi. Kobahidze, bunun halk tarafından verilmesi gereken bir karar olduğunu belirtti. 

07.54: Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün Ermenistan’daki durumu değerlendirmek için ülkeye misyon göndereceği bildirildi. Genel Sekreteri Stanislav Zas başkanlığındaki misyonun bölgedeki gelişmelerle ilgili rapor sunacağı ve gerilimin azaltılmasına yönelik teklifleri hazırlayacağı belirtildi. 

07.43: Pentangon Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın hala güçlü bir askeri kapasiteye sahip olduğunu ve birliklerini yalnızca Ukrayna’da değil, “potansiyel olarak başka yerlerde” de kullanabileceğini söyledi. Kirby, Ukrayna’nın Donbass’daki ilerleyişinin “sadece Rusya’yı şaşırttığını” savundu.

07.42: İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi, Ukrayna limanlarından toplam 172 bin 962 ton tahıl taşıyacak yedi geminin daha kalkışına izin verildiğini bildirdi. Gemiler Bangladeş, İspanya, Türkiye ve İtalya’ya gidecek.

06.05: Zaporoje bölgesi yönetim konseyi üyesi ve “Rusya ile birlikteyiz” hareketi lideri Vladimir Rogov, sınır hattında Ukrayna birliklerinin sayısının artması nedeniyle, savunma hattının güçlendirildiğini açıkladı. 

13.34: Rusya’nın Ukrayna’da düzenlediği özel askeri operasyonun en büyük destekçilerinden Komünist Partisi’nin genel sekreteri Gennadi Zyuganov iktidara seferberlik çağrısında bulundu. Duma’da konuşan Zyuganov, “Bu bir özel operasyon değil, savaştır” ifadesini kullandı. Komünist lider ayrıca “Bu savaşı kaybetme hakkımız yok” şeklinde konuştu.

Rusya’da “özel askeri operasyon” yerine “savaş” ifadesi kullanan kişiler hakkında “Ordunun itibarını zedelemek” suçlamasıyla soruşturma açılıyor.

10.14: Azerbaycan ve Ermenistan’ın Moskova saatiyle 8:00’den itibaren ateşkes konusunda anlaştıkları bildirildi. (Sputnik Azerbaycan) 

09.32: ABD’nin stratejik petrol rezervleri, 1984’ten bu yana en düşük seviye olan 434,1 milyon varile geriledi. Son verilere göre, yalnızca geçen hafta ABD petrol rezervindeki azalma 8,4 milyon varil oldu.

09.00: Duma Başkanı Volodin, “ABD’nin Ukrayna’daki rejimi desteklemeye devam ederken, bunun kendilerini etkilemeyeceğine inanması halinde büyük bir yanılgıya düşeceğini” söyledi. Volodin, “Washington, Nazi Kiev rejimini militarize etmeye, yeni suçlara itmeye devam ediyor. Ve eğer Washington, savaşı son Ukraynalıya kadar sürdürürse, bunun kendisine dokunmayacağını düşünüyorsa, o zaman büyük ölçüde yanılıyor” dedi.

08.55: Almanya Federal Meclisi Bundestag’ta, Leopard tanklarının Ukrayna’ya derhal teslim edilmesi istendi. Bundestag’ın Avrupa işlerinden sorumlu komitesinin Yeşiller Partisi üyesi başkanı Anton Hofreiter, muharebe tanklarının Ukrayna’ya hızlı bir şekilde gönderilmesi çağrısında bulundu. Hofreiter, “Er ya da geç, modern Batı muharebe tanklarının Ukrayna’ya teslimatından kaçınamayacağız. Başbakan Schozl artık gecikmemeli” dedi.

08.49: Ukrayna ordusunun Zaporojya bölgesinde tüm cephe boyunca yoğun askeri teçhizat yığmaya devam ettiği bildirildi. “Rusya İle Birlikteyiz” hareketi lideri ve il yönetim konseyi üyesi Vladimir Rogov, Rus ajanslarına yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Zaporojya Nükleer Santrali bölgesine büyük bir saldırı hazırladığını duyurdu. (Lenta)

08.46: Ermenistan Bakanlar Kurulu, Azerbaycan’ın saldırı başlattığı iddiasıyla, Rusya Federasyonu, Kollektif Savunma Örgütü (CSTO) ve BM Güvenlik Konseyi’ne başvurdu. Ermenistan Güvenlik Konseyi, Azerbaycan sınırındaki durumun ağırlaşmayla ilgili olarak yardım için resmi olarak Rusya’ya başvurmaya karar verildiğini duyurdu. Ermenistan Bakanlar Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Azerbaycan’ın Ermenistan’ın egemen topraklarına karşı gece yarısı başlayan saldırgan eylemlerine karşı koyma amaçlı atılacak adımlar ele alındı” denildi.

06.54: The Wall Street Journal, Ukrayna’nın ABD’den yeni silahlar talep etmeye hazırlandığını yazdı. WSJ, listenin tanklar, insansız hava araçları, topçu sistemleri, 2 bin adet HIMARS çoklu roketatar, Harpoon gemisavar füzeleri ve ATACMS balistik füzeleri dahil 29 farklı silah türü içerdiğini bildirdi.

iPhone 14 ün sunduğu özellikler yarı fiyatına bu telefonda!

Başa dön tuşu