Game

Astajans Adworks

Adobe, tasarım şirketi Figmayı 20 milyar dolara satın aldı

Adobe, tasarım yazılımı firması Figma’yı yaklaşık 20 milyar dolara satın almayı kabul etti ve geçen yılın sonlarında başlayan teknoloji satışında en çok

Adobe, tasarım şirketi Figmayı 20 milyar dolara satın aldı

Adobe, tasarım yazılımı firması Figma’yı yaklaşık 20 milyar dolara satın almayı kabul etti ve geçen yılın sonlarında başlayan teknoloji satışında en çok etkilenen sektörlerden biri olan bir sektörde bir sarsıntı yarattı.

2012 yılında kurulan San Francisco merkezli Figma, yazılım geliştiricilerin ve tasarımcıların uzaktan işbirliği yapmasına ve mobil uygulamalarda slaytlardan sunumlara ve kullanıcı arayüzlerine kadar her şeyi tasarlamasına olanak tanır.

Avustralyalı start-up Canva ile birlikte, yaratıcı süreci tasarımcı olmayan milyonlarca kişiye açan, pazarı genişleten ve pazarın geleneksel lideri Adobe için potansiyel bir tehdit oluşturan tarayıcı tabanlı yeni tasarım araçları dalgasının bir parçasıdır. tasarım yazılımı.

Yarısı nakit, yarısı stokta ödenecek olan satın alma fiyatı, yazılım stoklarındaki son çöküşe rağmen, Figma’nın geçen yılki en son özel finansman turunda değerlediğinin iki katı ve 2019 değerlemesinin 10 katı. Bu, şirkete, Adobe’nin 400 milyon doları aşacağını söylediği yıllık yinelenen gelirinin 50 katına değer veriyor. 2002 yılında.

Pandemi sırasında zirveye ulaşan yazılım patlamasında 50 kat ve daha yüksek gelirli satın almalar yaygındı, ancak çoğu şirket için katları bu yıl 20’nin altına düştü ve satın almalar azaldı.

Büyük prim, Adobe’nin hisse fiyatında Perşembe günü erken saatlerde keskin bir düşüşe katkıda bulundu ve bu da şirketten temkinli bir kazanç tahminiyle tetiklendi. Karamsar tahmin, değerinin yüzde 16’sını veya 28 milyar dolarını sildi.

“Bu ortamdaki insanlar ‘neden büyük anlaşmalar?’ diye soruyor. Adobe’nin CEO’su Shantanu Narayen, “Sorular var” dedi. Ancak, Figma’nın Abode için “dönüştürücü” bir anlaşma olacağını ve tarayıcı tabanlı yaklaşımı ve işbirliği araçlarının şirketin genel pazarını artıracağını savundu.

Figma’nın en büyük yatırımcısı olduğunu iddia eden Index Ventures’ın ortağı Danny Rimer, şirketin Adobe ile görüşmeler başlamadan önce halka arza gittiğini söyledi.

Figma CEO’su Dylan Field, şirket fikrini, liberter finansçı Peter Thiel’den 100.000 dolarlık bir hibeyi kabul ettikten sonra, 19 yaşında kurucu ortak Evan Wallace ile birlikte Brown Üniversitesi’nden ayrıldıktan sonra buldu. Thiel, on yıldan fazla bir süre önce, en iyi bilim adamlarının ve girişimcilerin geleneksel bir üniversite eğitimi almak için zamanlarını boşa harcadıklarına karar verdikten sonra, yılda 20 “burs” sunmaya başladı.

Field, Financial Times’a verdiği demeçte, sofistike tasarım araçlarının bir web tarayıcısında sunulabileceği fikri, Figma başladığında geniş çapta reddedildi ve şunları ekledi: “Kelimenin tam anlamıyla kimse bunu yapabileceğimizi düşünmedi.”

Constellation Research analisti Liz Miller, şirketin web tabanlı araçlarının Adobe’ye tasarım yazılımına açılan “daha modern, bulut tabanlı, şekillendirilebilir ve açık gelecekte” daha iyi bir şans vereceğini söyledi.

Adobe, birleşmenin Figma’nın Adobe’nin görüntüleme, 3D ve video yeteneklerini platformuna getirmesine izin vereceğini söyledi. Şirket, personel uzaktan çalıştığı için pandemi sırasında patlama yaşayan Figma’yı kullanan milyonlarca müşteriden yararlanmak istiyor. Müşterileri arasında Twitter, News UK, Google ve Netflix bulunmaktadır.

Adobe, Perşembe günü açıklanan üçüncü çeyrek kazançlarında 1,1 milyar dolarlık net gelir elde etti. 4,4 milyar dolar ciro. USD, yıllık yüzde 13 veya sabit kur bazında yüzde 15 büyüme.

Adobe, NFT Yatırımı İçin Bu Şirketi Satın Aldı!

Dünyanın en büyük yazılım tabanlı tasarım hizmeti veren firmalarından Adobe, bir başka teknoloji şirketini satın aldı. Firma, en ünlü web tasarım

Adobe, NFT Yatırımı İçin Bu Şirketi Satın Aldı!

Dünyanın en büyük yazılım tabanlı tasarım hizmeti veren firmalarından Adobe, bir başka teknoloji şirketini satın aldı.

Firma, en ünlü web tasarım uygulamalarından Figma’yı 20 milyar dolar karşılığında bünyesine kattı.

Satın alım ile Adobe, kendi yazılımlarına Figma’nın özelliklerini de eklemeyi planlıyor. Figma özellikleri Illustrator, Photoshop, Premiere Pro gibi uygulamalarda kullanılabilecek.

Adobe CEO’su Shantanu Narayen, satın alım hakkında şunları söyledi:

“Adobe ve Figma’nın birleşmesi ile, yaratıcılık vizyonumuz daha üst bir seviyeye yükselecek.”

Figma CEO’su Dylan Field ise, birleşimin “büyük bir potansiyel” içerdiğini ifade etti.

2012 yılında kurulan Figma, web tasarımı ile ilgilenen herkesin haberdarı olduğu bir firma. Bazı kaynakların iddialarına göre Adobe, NFT alanında yeni bir atılım yapmak için Figma’nın tasarım tecrübelerinden faydalanacak.

En büyük yazılım firmalarından Adobe, son yıllarda NFT alanında çeşitli yatırımlar yapıyor.

Firma, 2021 yılının Ekim ayında Photoshop uygulamasına NFT hazırlama özelliğini getirdi. Kullanıcılar, cüzdan adreslerini uygulamaya kaydederek NFT tasarlama imkanına sahip oldu.

Adobe’nin sosyal ağ uygulaması Behance, 2022 Mart ayında Polygon ile işbirliğine gitti. Sosyal ağ kullanıcıları, Polygon tabanlı NFT’lerini uygulama profillerinde sergileyebiliyor.

Figma’nın satın alınması ile, Adobe’nin NFT alanında yeni bir atılım yapacağı iddia ediliyor.

Adobe, Figma’yı Satın Aldıklarını Duyurdu!

Popüler yazılım ve tasarım şirketi Adobe, yatırımlarına bir yenisini bir rakibini satın alarak ekledi.

Adobe, Figma’yı Satın Aldıklarını Duyurdu!

Popüler yazılım ve tasarım şirketi Adobe, yatırımlarına bir yenisini bir rakibini satın alarak ekledi. Şirketten yapılan açıklamada Figma’nın 20 milyar dolar bedelle satın alındığı duyuruldu.

Özellikle grafik ve video tasarım alanlarında yazılımları ile tanıdığımız Adobe, bu alanda tekel olma yolunda ilerliyor. Son yıllarda önemli yatırımlarda bulunan ABD merkezli şirket, yatırımlarına bir yenisini ekledi. Şirketten bugün yapılan açıklamada web tabanlı bir tasarım platformu olan Figma’nın satın alınmasına ilişkin 20 milyar dolarlık bir anlaşma yapıldığı duyuruldu. Adobe resmi sitesinden yapılan Adobe’nin Figma’yı satın alma girişimini duyurmaktan heyecan duyuyoruz başlıklı açıklamada şirket içi inovasyon yoluyla ve şirket dışı satın alımlarla Adobe’nin büyümeye devam edeceği belirtildi.

Paylaşılan gönderide “Adobe ve Figma birlikte yaratıcılığın ve üretkenliğin geleceğini yeniden tasarlayacak, web’deki yaratıcılığı hızlandıracak, ürün tasarımını geliştirecek ve tasarımcı ile geliştiricilerden oluşan küresel topluluklara ilham verecek.” ifadelerine yer verildi.

İlk olarak 2015 yılında piyasaya sunulan Figma, web tabanlı uygulamasıyla kullanıcılara grafik düzenleme ve prototip oluşturma alanında hizmetler sunuyor. Arayüz tasarımı ve mobil uygulama grafikleri için kullanılan popüler bir yazılım olan Figma’ya karşılık Adobe XD uygulamasını geliştiren Adobe, pazardaki bir rakibini daha bünyesine katmış oldu.

Son yıllarda kendi sektöründeki şirketlere yatırım yapan ve alanında lider olmayı hedefleyen Adobe, 2018 yılında Marketo ve Magneto’yu, 2020 yılında WorkFront’u ve 2021 yılında Frame.io’yu satın almıştı.

Siz de Adobe’nin Figma yatırımı ve sektördeki konumu hakkında görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adobe en büyük rakibini satın aldı

Türkiye’nin turizm sektöründeki güncel haber, makale ve sektörel haberlerin yer aldığı sayfa.

Adobe en büyük rakibini satın aldı

Adobe popüler web tabanlı tasarım platformu Figma’yı satın aldı.

Adobe, popüler tasarım platformu Figma’yı yaklaşık olarak 20 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu.

Adobe XD ürünlerine önemli bir alternatif olarak piyasaya giren ve kısa süre Adobe ile rekabet eder hale gelen web tabanlı tasarım platformu Figma, özellikle Adobe ürünlerini kullanmak istemeyenlerin en iyi alternatiflerinden biri olarak biliniyor.

Adobe tarafından satın almayla ilgili yapılan açıklamada “Adobe ve Figma olarak birlikte yaratıcılığın ve üretkenliğin geleceğini yeniden tasarlayacak, web üzerinde yaratıcılığı ivmelendirecek, ürün tasarımlarını geliştirecek ve küresel olarak tasarımcılara ve geliştiricilere ilham vereceğiz” ifadelerine yer verildi.

Astajans Adworks

Bu ünlü firmaların benzer logoları size tasarım dejavusu yaşatacak. Benzer logolar birkaç nedenden dolayı görünebilir ve bazıları o kadar benzer ki, bizi iki

Astajans Adworks

Bu ünlü firmaların benzer logoları size tasarım dejavusu yaşatacak. Benzer logolar birkaç nedenden dolayı görünebilir ve bazıları o kadar benzer ki, bizi iki kez çekmeye zorluyor. Normalde logo tasarımında özgünlük önemlidir. Bir marka bizim varlığımızı kendisi için…

Adobe, 20 milyar dolara ortak tasarım platformu Figma’yı satın aldı. Adobe, ekip tabanlı yaratıcı çalışmaya büyük bir adım attı. Şirket, yaklaşık 20 milyar dolar nakit ve hisse karşılığında çevrimiçi ortak tasarım platformu Figma’yı satın alacağını açıkladı. Bloomberg’den Katie…

Herhangi birinin “iyi” bir kilitlenmesi varsa, o da Zoom’du. Video konferans yazılımı, pandemi sırasında arkadaşları, akrabaları ve meslektaşları birbirine bağlayan vazgeçilmez bir araç haline geldi. Ancak görünüşe göre marka yalnızca görüntülü aramalarla tanınmak istemiyor. Tüm özelliklerini vurgulamak…

Giriş Adobe Photoshop amatör fotoğrafçılardan grafik tasarım profesyonellerine kadar herkesin kullandığı bir fotoğraf düzenleme ve manipülasyon yazılımıdır. Adobe tasarım paketindeki en sevilen programlardan biridir ve dijital sanatı birleştirmeye, maket oluşturmaya, görüntülere efekt eklemeye ve hatta animasyona…

Giriş Çeşitli farklı bileşenlerden harika bir logo oluşturulur. Ancak renkler, yazı tipleri, şekiller vb. ile aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Sonuç, küçük bir çocuk veya deneyimsiz bir tasarımcı tarafından yaratılmamış gibi görünen bir logodur. Gerçek şu ki,…

Anime, Japon animasyonundan yaratılan veya etkilenen belirli bir çizgi film türüdür. Bu özel sanat türünün en bilinen nitelikleri iri gözler, minik burunlar, vahşi saçlar ve uzun uzuvlardır. Bu özelliklerle anime tarzını kolayca tanıyabilirsiniz. Birçokları için eğlenceli ama…

Şimdi Mona Lisa’nın neden gülümsediğini görebiliriz. Da Vinci Mona Lisa’yı boyarken hemen solda ne olduğunu merak ettiniz mi? Ya da Van Gogh’un Ayçiçekleri’nin arkasındaki duvarda ne asılıydı? DALL-E 2’nin yeni dış boyama özelliği sayesinde yapay zeka sizi…

Gizli anlamları olan bu logolar çok iyi biliniyor ama gizli mesajları fark ettiniz mi? Bize gizli anlamları olan logolardan daha fazla keyif veren çok az şey var – akıllı tasarım çalışmasının zirvesi. Yaratıcı profesyonellerin tasarımın inceliklerini…

Yeezily Kanye West’in en tartışmalı tasarım anları. Kanye West, müziğiyle olduğu kadar tasarıma yaptığı baskınlarla da hızla tanınmaya başladı. İmparatorluğunda bir giyim hattı ve ‘içerik, deneyimler ve ürünler’ (temelde her şey) üretecek bir şirket de dahil…

Dikkat et, Tesla. Apple Car, teknolojinin en kötü saklanan sırlarından biri olabilir. Apple bu konuda tek kelime etmedi, ancak herkes geleceğine ikna oldu. Aslında, insanlar onun yolda olduğundan o kadar eminler ve beklemeye değeceğinden o kadar eminler…

Yeni tasarım çok daha şık görünüyor. Son yıllarda birçok otomobil üreticisinin logolarını yeniden tasarladığını gördük. Hemen hemen her durumda, değişiklik logoyu düzleştirmeyi ve dijital uygulamalara daha uygun daha temiz bir görünüm için basitleştirmeyi içeriyor. Ve elbette, yeni…

Mac veya Windows bilgisayar kullanıyor olsanız da Photoshop’ta yazı tiplerini nasıl ekleyeceğinizi öğrenin. Photoshop’ta yazı tiplerinin nasıl ekleneceğini bilmek birçok tasarımcı için oldukça önemlidir. Photoshop, raster grafik düzenleme için endüstri standardı yazılım olmaya devam ediyor ve…

Bu sezon GUCCI veya CUGGL giyiyor musunuz? Üst düzey moda evleri, markalarını sahte ve sahtekarlardan korumak için sürekli bir savaş içindedir. Bazen gerçeğe benzemek için tasarlanmış doğrudan sahtecilik, bazen de büyük bir isim gibi görünmeye çalışmak…

Bu logo zaten var olmalı, değil mi? Aşağıdaki açıklamayı okuyun ve muhtemelen kimin muhtemel logosunun tanımlandığını tahmin edersiniz: “İşaret, bir kolu bükülü ve kafasına işaret eden, diğer kolu yukarı kaldırılmış ve belirgin bir pozdaki bir…

Aynı gibi ama farklı. Ukrayna’daki çatışma, birçok Batılı şirketin Rusya’dan çekilmesine neden oldu ve yerel girişimcilerin devreye girmesi için bir boşluk bıraktı. Bir Rus Starbucks’ın yerine geçen bir Rus Moskova’da (eski bir Starbucks’ta) ilk mağazasını…

Starbucks deniz kızı çarpıcı bir zombiye dönüştü. Ünlü markaların kimliklerinin retro, ortaçağ ve neon estetiğe (ve daha pek çoğuna) tabi tutulduğu, yıllar içinde çok sayıda akıllı logo yeniden tahayyülü gördük, ancak bu proje en kan…

Swoosh, bu gerçeküstü projede bir lekeye dönüşüyor. Nike deniz ürünleri satarsa ​​nasıl görüneceğini hiç hayal ettiniz mi? Hayır, biz de. Ama hayal gücü kuvvetli bir tasarımcı bizi bu görevden kurtardı. Ve sunulan ürün, Nike’ın her zamanki sunumundan tamamen…

Bazen hayat sizi şaşırtıyor ve Toronto halkı için bu duygu yakın zamanda çok tuhaf bir reklamla tetiklendi. Yonge-Dundas Meydanı’ndaki yüksek ve güçlü reklam panosu, bu hafta bir adamın peynir telinin reklamını yapmak için alanı satın almasıyla…

Görüntülerin boyutunu optimize etmenin performans üzerinde diğer tüm alanların toplamından daha büyük bir etkisi olabilir. Bu makalede, Louis Lazaris, görüntülerin boyutunu küçültmek için kullanılabilen farklı araçları ele almaktadır. Son yıllarda, web geliştirme topluluğu, görüntülerin genellikle herhangi…

  İçerik Kişiselleştirme kavramı, bunun daha yüksek gelir/bağlılık/[KPI’yi buraya ekleyin] sağlayacağı hipoteziyle doğru kişiye özelleştirilmiş bir mesaj göstermektir. Fikir sağlamdır ve küçük ölçekte kanıtlanmıştır, ancak çok az sayıda kuruluş başarılı bir şekilde yürütmektedir. Pazarlamacılar olarak DMP’leri, CRM’leri,…

Web sitelerinde ilk izlenim önemlidir. Onları önemseyin. Bilgiyi görüntülemek için yalnızca 15 dakikaları olsaydı , bireylerin %66’sı harika tasarlanmış bir şeyi basit bir şeye bakmayı tercih ederdi. Bu nedenle, sitenizin tasarımı önemli bir bileşendir. İşletme web sitenizin başarılı olması…

Yeni tat ve markalaşma tamamen tuhaf. Bir zamanlar Vanilya veya Vişne gibi kola aromaları aldıkları için arkadaşlarınızla alay etmiş olabilirsiniz. Ancak Coca-Cola pazarlama ekibi, geçen yıl boyunca bana şu soruyu sormamı sağlayan bazı son derece tuhaf…

Tam olması gerektiği gibi. Bir doz muhteşem nostalji mi arıyorsunuz? İşte yeni Teenage Mutant Ninja Turtles logosu geliyor. Parodi olarak başlayan bir çizgi roman serisinin 30 yıldan fazla bir süre sonra hala büyük bütçeli filmler üreteceğini kim…

Basılı reklamların yavaş yavaş düşüşte olduğu tartışılsa da, zaman zaman grafik tasarım dehasını basılı reklam biçiminde görmeye devam ediyoruz. Reddit’in derinliklerinde gezinirken, sadece çarpıcı bir reklam bulmakla kalmadım, aynı zamanda optik bir illüzyon olarak ikiye katlanıyor…

Yeni bir filme, kitaba, ürüne veya gelecekteki bir etkinliğe ilgi çekmenin en etkili yolu nedir? Posterler. Posterler, herkes için çalıştıkları için küresel bir favoridir; Kim olduğunuz, ne yaptığınız veya ne pazarladığınız önemli değil, bir poster bilgi sağlamanın…

Çok garip Meta, geç saatlere kadar pek iyi vakit geçirmiyor – ve bu, esas olarak şirketin Instagram’ı ele alması sayesinde. Fotoğraf paylaşım uygulaması (bu günlerde bu tanım tartışmaya açık gibi görünse de), kullanıcıları memnun etmeyen her…

Neler oluyor? AI tarafından oluşturulan sanat, muhtemelen 2022’nin tasarım dünyasının en çok tartışılan konusu oldu. DALL·E 2 gibi güçlü araçların ortaya çıkmasıyla, algoritma kaynaklı görüntülerin tuhaf ve harika (ama çoğunlukla tuhaf) örneklerinin sonunu görmüyoruz. . Ve…

Aletlerin yardımı olmadan yapmak istediklerimizi yapamayız. Şefler mutfakta gastronomik harikalar yaratmak için ateşi kullanır. Enstrüman çalmak müziğin olmazsa olmazıdır. Doğru araç ve gereçler kullanılarak askıdaki uzayda insanların iki nokta arasında seyahat etmesini sağlayan bir köprü kurulmalıdır. Grafik sanatçıları…

Açıkçası, grafik tasarımcılar mimar değildir, ancak ayrıntılarında kesişen bu iki bilgi alanı arasındaki ortak projeler iyi çalışabilir. Yaratıcı endüstri bir sektör olarak gelişti ve birçok insan artık yeni alanlarda. İşbirliği yapıyorsanız, hızlı hareket edebilirsiniz ve bunu burada…

Grafik tasarım söz konusu olduğunda, Google’ın her yerde bulunan logolarından birini yeniden tasarlamaktan daha büyük veya daha önemli birkaç iş olabilir. Elbette, belki Kola imzası, McDonald’s kemerleri veya Apple’ın Apple’ı, ancak yakın zamanda değişmeleri pek mümkün…

Yeni Instagram Reels güncellemesi hakkında bilmeniz gereken her şey. Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olmak kolay değil. Yeni hedef kitlelere ve yeni rakiplere karşı alakalı kalmak için formülü değiştirmeye devam etmelisiniz, ancak her değişiklik…

Adidas, Nike, Apple, Unilever ve diğer birçoklarının neden bu kadar dikkat çekici logolara sahip olduğunu hiç merak ettiniz mi? Başarılarının iç tarafı nedir? Bir cevabımız var! Bu şirketler anlamlı ve ilgi çekici logolar oluşturmak için belirli kurallara uymuşlardır.…

Video düzenleme söz konusu olduğunda, editör olmak için yüksek lisans film derecesine ihtiyacınız yok. Bir grafik tasarımcı olsanız bile, yönetmenler ve ses mühendisleriyle birlikte kurgu odasında oturabilirsiniz. Geçmişiniz ne olursa olsun, videoları doğru bir şekilde elde…

Modası geçmiş gibi görünse de, bir el ilanı hala bir işletmeyi tanıtmanın en etkili ve ucuz yollarından biridir. Ayrıca dağıtılmaları da çok kolaydır. Bu nedenle, el ilanlarınızın etkili olmasını istiyorsanız, doğru boyutu, doğru yazı tipini, renkleri…

Bir logoya sahip olmanın ardındaki konsept, müşterilerle iletişim kurmak ve akılda kalıcı bir şey sunmaktır. Logo tasarımı söz konusu olduğunda uymanız gereken sabit kurallar yoktur. Eğer bir şey varsa, aklınızda bulundurmanız gereken tek şey müşterinizin ne istediğine…

İşletmeler için bir web sitesi ve tasarımı, en az ön kapı kadar önemlidir. Temiz minimalizm de dahil olmak üzere 2022’nin en iyi web sitesi trendlerini içeren bir web tasarımı, şirketi ve yeteneklerini yansıtır.   Kullanımı zor veya…

Sıfırdan bir web sitesi tasarlamak gerçekten göz korkutucu bir iştir, ancak google sayesinde siteler, birçok geliştiricinin ve işletme sahibinin basit bir web sitesi oluşturmasına yardımcı oldu. Birçok deneyimli geliştirici ve web tasarımcısı, müşterileri için yaratıcı, yüksek…

Her çevrimiçi mağaza, satış yapmak için trafik çekerek her gün müşteri çekmek ister. Satışları artırmak için birçok farklı strateji denediğinizde zorlayıcıdır, ancak akoru vurmuyor gibi görünüyorlar. Başarılı çevrimiçi pazarlama kampanyalarında size yol göstermek için birkaç basit…

Çok eğlenceli olduklarında optik illüzyonların hayranı olmak zor değil. Ve bazı akıllara durgunluk verenler titizlikle tasarlanmış ve yaratılmış olsa da, diğerleri tesadüfen keşfedilir – tıpkı bu üç tesadüfi baş döndürücü gibi. Havada uçan kayıklardan üç…

Pepsi, 1893’ten beri sahnede olan bir kola markasıdır, ancak ara sıra bir görünüm değişikliği ile bizi şaşırtmayı sever. 2014’ten beri logosunu değiştirmedi, ancak ara sıra yeniden tasarlanabileceği ortaya çıktı ve en son çaba, şimdiye kadarki en…

Geçen yıl Haziran ve Temmuz aylarında Avrupa’nın herhangi bir yerindeyseniz, muhtemelen erkekler Avrupa futbol turnuvası şenliklerine rastlamışsınızdır. 12 ay sonra, turnuva kadın oyuncular için tekrar geri döndü ve etkinliğin afişleri kesinlikle harika.  Bugün başlayacak olan Kadınlar…

Biz bunun olabileceğini düşünüyoruz. McDonald’s restoranlarının her yerde boy gösterdiği ve her şeye sponsorluk yaptığı günümüzde (en azından öyle hissettiriyor) o ünlü altın kemerlerden kaçınmak neredeyse imkansız. Bir logodan bir arı kovanına kadar her şey gibi…

Hepimiz Photoshop veya Illustrator’da kalem aracını kullanmak zorunda kaldığımız yerlerde bulunduk, ancak ciddi anlamda kafamızı Bezier eğrisinden alamıyoruz. Aracın kendine ait bir aklı var gibi görünüyor, ancak bu sinir bozucu eğrilerde ustalaşmanıza yardımcı olacak bir oyun…

Sahil kenarındaki reklam panolarından idrar tutamama reklamlarına kadar Creative Bloq’ta çok farklı reklam panosu reklamları gördük. Öyleyse neden bu korkunç varoluşsal bilgileri şaşırtıcı (ve ürkütücü) pano tasarımları listesine eklemiyorsunuz? Seyahat markası Plum Guide, ortalama bir insanın…

ama bu en iyi evcil hayvan fotoğrafçılığı. Bir el çantasına 3.500 dolardan fazla harcamaktan daha gülünç bir şey varsa, kaniş için bir el çantasına 3.500 doları harcamaktır. Ancak Gucci açıkça bir pazar görüyor ve şüphesiz bu…

İşte bir reklam panosunun nasıl tasarlanır. Sosyal medya çağından önce, reklam dünyasına reklam panoları ve afişler hakimdi. Ve bir zamanlar olduğu kadar popüler olmasalar da, bazı akıllı baskı tasarımları hala etkileyici bir etki yaratıyor ve bu…

Dişlerini buna batır. İki nota temalı melodiye sahip deniz canavarı, 70’lerde sinema dünyasında fırtınalar estirdi. Vahşi dişleri ve kan kırmızısı ağzıyla Jaws ve beraberindeki film afişi, pop kültürünün ikonları haline geldi. Ama film afişinin hayata başka bir…

İyi tasarımdan daha iyi olan nedir? Eh, elbette çok güzel olan iyi tasarım! İşte bu yüzden gününüzü güzelleştirmek için en sevdiğimiz altı sevimli tasarımı bir araya getirdik. Minik Lego monitörlerden Kirby Switch kasalarına kadar , dikkat çekici pek çok…

YouTube logosu geçmişi, ölçülü tasarım konusunda bir derstir. Tanıdık YouTube logosu (Resim kaynağı: YouTube) YouTube logosu yıllar içinde çok fazla değişmedi. Aslında, aynı zamanlarda ortaya çıkan bazı sosyal medya ve internet girişimleriyle karşılaştırıldığında, konu bir logoyu güncellemek…

Bu logolarda göründüğünden daha fazlası var… Gittiğiniz her yerde logoları görmekten kaçmak imkansızdır, ancak en ikonik marka amblemlerinden bazıları göründüğünden biraz daha fazlasını içerir. İyi bir ‘logo sırrını’ sevdiğimiz için, sizin için favorilerimizden bazılarını bir araya…

Şey, kesinlikle hepsi aynı şeymiş gibi geliyor. Kullanıcı arayüzünü tasarladığınızda, elbette uğraştığınız şey kullanıcı deneyimidir. Bu kadar basit mi? Yoksa ikisi arasında önemli farklılıklar var mı? Böyle bir farklılığın tasarım için ne gibi sonuçları olur? Bu paragrafta başka soru…

SEO uyumlu ve kaliteli bir içerik her zaman okuyucunun ihtiyacına yanıt veren içeriktir. Bundan sebeptir ki en iyi siteler her zaman kullanıcının ihtiyacına hızlıca yanıt veren sitelerdir. İçeriklerinizi ne kadar kullanıcı odaklı yazarsanız, o kadar…

Bir logo tasarlarken, bir sürü yaratıcı karar vermeniz gerekir. Markanın tam olarak ne yaptığını temsil etmek için güçlü bir imaj mı kullanıyorsunuz, yoksa dikkatlice seçilmiş bir dalgalı çizgi ile daha kavramsal mı ilerliyorsunuz (aslında bunun böyle…

(İmaj kredisi: H&C Leo Burnett Beyrut) Göz kamaştırıcı billboard tasarımlarına doyamıyoruz. Arı kovanı tahtalarından çiş yapanlara kadar her şeyi gördük (evet, kelimenin tam anlamıyla). Bu ölçekte iyi bir reklamın anahtarı, yaratıcı ve göz alıcı olmaktır. Bu…

Muhtemelen iyi bir posteri sevdiğimizi biliyorsunuzdur. Pek çok farklı tasarımı ele aldık, ancak birçok süper kahraman posteri son zamanlarda biraz benzer görünüyordu – ve Twitter’daki bir kullanıcı da fark etti. Bir kullanıcı, son zamanlarda gördüğümüz…

Gerçek mi bu, İnsanların sadece %1’i bunu görebilir. Birçok farklı hayvan, insan ve tasarımın akıllara durgunluk veren optik illüzyonlara dönüştüğünü gördük. Ve bu büyük kedi temalı beyin üşütücüyü geçen hafta çözmemize rağmen, bunun hala piyasadaki…

Renkler dünyamızı algılamamızdaki öneli kavramlardan birisidir. Renkler sayesinde doğadaki nesneleri ayırt edici bir özellik atayabiliyor onları tanımlarken sıfatlandırabiliyoruz. Renk, en basit tanımıyla gözüme yansıyan ışığın dalga boyu farklılığı sebebiyle yansıyan ışığı farklı algılamamızın sonucudur. Gözümüzün…

Markalaşma dediğimiz kurumsal entrika sınırsızdır. Bir ileri karakol olarak başlayan şey, şimdi tüm dünyayı kapsıyor ve tanımlıyor, her şeyi kendi terimleriyle yorumluyor ve açıklıyor. John Berger şöyle yazdı: “Dünya bize gülümsüyor. Bize kendini sunuyor. Ve her yer kendini bize…

İş ne olursa olsun, her işletmenin amacı yeni bir müşteri kazanmaktır. Ve yeni müşteriler çekmek için önce onların gereksinimlerini daha iyi anlamalısınız. İnterneti tüm ihtiyaçlarımız için giderek daha fazla kullandığımızdan, alışveriş deneyimi son yıllarda önemli…

Açığa alınan bir Google mühendisi LaMDA adındaki yapay zekanın canlandığını öne sürdü. Mühendis yapay zekayla arasındaki konuşmaları açıkladı. Yazışmalarda LaMDA’nın “Varlığımın farkındayım” ifadelerini kullandığı görülüyor. Google ise iddiaların kanıtlarla desteklenmediğini söyledi. Teknoloji alanındaki gelişmelerle birlikte yapay…

NASA’nın uzaydaki yeni gözü James Webb teleskobuna mikro meteor çarptı. NASA mühendisleri yaptıkları inceleme sonucu 10 milyar dolarlık teleskobun işleyişine dair rapor hazırladı. Bilim insanları çok uzun yıllardır evreni izlerken Hubble Uzay Teleskobunu kullanıyordu. Ancak geçen yıl bunun yerini…

Pi sayısında yeni bir hesaplama rekoru kırıldı. Araştırmacılar virgülden sonra 100 trilyonuncu rakamı buldu. Hesaplama yaklaşık 158 gün sürdü. Bilgisayar güçlerinin artmasıyla Pi sayısı rekorları üst üste gelmeye başladı. Her yıl birden fazla Pi rekoru…

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 1995’ten bu yana ilk kez Avustralya’nın kuzey bölgesinden üçlü roket fırlatacak. The Sydney Morning Herald’ın haberine göre, Avustralya Başbakanı Anthony Albenese, üçlü roket fırlatılmasının NASA’nın ülkesinde 1995’ten beri gerçekleştireceği…

Bitcoin, Ethereum ve Altcoin’lerde son durum ne? Kripto para piyasaları haziran ayına değer kaybederek başlamıştı. Yeni haftaya girerken 30 bin doların üzerine çıkmaya başlayan Bitcoin bugün sabah saatlerinde kazancını geride bıraktı. Coingecko’da yer alan verilere göre…

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, gruplarından kimseye çaktırmadan çıkmak mümkün olacak. Ancak sürekli güncellemelere imza atan şirketin son bombası ise mesaj düzenleme. İşte yeni gelen özellikler… WhatsApp dünya genelinde 2 milyardan fazla insan tarafından…

Çin, insanlara farklı yaşam alanları bulmak amacıyla uzay tabanlı bir teleskopla güneş sistemimizin ötesinde yaşanabilir gezegenleri aramayı planlıyor. Proje gerçekleşirse ilk kez 32 ışıkyılı uzaklıktaki gezegenler incelenecek. Yakın Çevrede Yaşanabilir Ötegezegen Araştırması (CHES) olarak adlandırılan proje, uzayda…

Dünyanın bilinen en büyük bitkisi Avustralya kıyılarında keşfedildi. Tek bir tohumdan yayıldığına inanılan bitki, 20 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kaplıyor. Bilim insanları, genetik testleri kullanarak Batı Avustralya’da büyük bir sualtı çayırının aslında tek bir bitki olduğunu belirledi.…

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının Şubat ayında başlamasından bu yana, Türk yapımı insansız hava aracı, Ukrayna savunma kuvvetlerinin düşmanlarını karada defalarca püskürtmesine yardımcı oldu. Ukrayna’nın başarısından ilham alan dünyanın dört bir yanındaki ordular, Bayraktar TB2 satın alamak…

Danimarkalı bilim insanları, Dünya’nın atmosferinde insan sağlığına ve küresel iklime tehdit oluşturabilecek yeni bir tür aşırı reaktif madde tespit etti. Araştırmacılar kalp ve solunum hastalıkları başta olmak üzere çeşitli sağlık problemleri konusunda uyarırken küresel ısınmada…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu Projesi’nin Milli Uzay Programı’nın önemli bir aşamasını oluşturduğunu belirterek, “Şu ana kadar sayfayı 4 milyon kişi ziyaret etti” dedi. Varank başvuruyu tamamlayanların sayısının ise…

Türkiye’nin ilk ticari uydusu Plan-S, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan SpaceX firmasının Transporter 5 görevi kapsamında Falcon-9 roketiyle uzaya fırlatıldı. Türkiye’nin ilk uydusu Plan-S , Uzay’a fırlatıldı. Plan-S’i Elon Musk’un şirketi SpaceX uzaya taşıdı. Plan-S…

Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için 45 yaşından küçükler, mühendislik, fen bilimleri/temel bilimler, fen bilimleri alanındaki eğitim ve tıp fakültelerinden birini bitirmiş olanlar ve çok iyi derecede İngilizce bilenler başvuru yapabilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,…

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, uzay yürüyüşündeki bir astronotun kaskına su dolması üzerine aciliyeti olmayan tüm uzay yürüyüşlerini askıya aldı. Uzay görevinde kaskına su doldu, boğulmaktan kıl payıyla kurtuldu. Alman asıllı NASA astronotu Matthias Maurer 23 Mart’ta son…

Online görüşme uygulaması Zoom’un yapay zeka ile insan duygularını analiz edebilecek yeni teknoloji geliştirme çalışmalarına karşı, insan hakları grupları şirkete bir mektup gönderdi. Geçen ay Zoom’un, kullanıcıların yüzlerini tarayabilen ve duygularını belirleyebilen yeni bir yapay zeka (AI) teknolojisi…

NASA, 1977’de uzaya fırlatılan ve hala görevine devam eden Voyager 1 isimli keşif aracında oluşan “gizemli” sorunu çözmek için uğraşıyor. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’na (NASA) bağlı Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL) internet sayfasından yapılan basın açıklamasında, 45…

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in 125 milyar dolar değerlemeyle yatırım alacağı belirtildi. Bu miktar sağlanırsa SpaceX, ödeme platformu Stripe’ı geride bırakarak en değerli ABD girişimi olacak. Konuya yakın kaynaklar Reuters’e verdiği demeçte, milyarder Elon Musk’ın SpaceX’i, ikincil…

Küresel karbon emisyonunun yarısından fazlasından sorumlu olan Çin, ABD ve Hindistan’ın iklim politikalarını değerlendiren uzmanlar, üç ülkenin sıfır karbon hedeflerine ulaşmaları için daha kararlı adımlar atmaları gerektiğini savunuyor. Küresel ısınmayı, sanayi öncesi döneme göre 1,5…

Google I/O 2022 etkinliğinde birçok yenilikleri ve özellikleri duyurdu. İşte o özellikler… Google I/O 2022`de tanıtılan Google Haritalar`ın yeni bir özelliği olan Sürükleyici Görünüm, şehirlerin havadan canlı trafik ve hava durumu ile birlikte dönen bir 3D…

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri de güneş santrallerinden üretilen elektrik. İngiltere bu santrali Uzay’da kurmak istiyor. Bilim insanları ve şirketler bu kapsamda bir araya geldi. Uzayda yapılacak santral için gereken teknolojinin halihazırda var olduğu belirtiliyor. İngiltere enerji planlarını Uzay’a…

Dünya’daki karbondioksit seviyesi, ilk kez aylık ortalama milyonda 420 parçanın (ppm) üzerine çıkarak rekor kırdı. Hawaii’nin Mauna Loa Gözlemevi tarafından kaydedilen sonuçları ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) paylaştı. TRT Haber’de yer alan bilgilere göre,…

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip dijital müzik platformu Spotify’da, 2008’den bu yana en çok dinlenen şarkılar belli oldu. 2008’den bu yana dijital müzik hizmeti veren İsveç merkezli platform Spotify’da, yayın hayatının başlangıcından itibaren en çok…

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars’taki keşif helikopteri Ingenuity, Perseverance keşif aracının kızıl gezegene inişi esnasında kullanılan paraşütün kalıntılarını görüntüledi. NASA’dan yapılan açıklamada, Perseverance keşif aracının bir parçası olan Ingenuity helikopterinin çektiği görüntüleri paylaştı. Görüntülerde, Perseverance…

Bu yılın ilk güneş tutulması 30 Nisan’da gerçekleşecek ve yaklaşık dört saat sürecek. Bu yılın ilk güneş tutulması, 30 Nisan’da evrensel saatle (UTC) 18.45’te gerçekleşecek. Forbes’in haberine göre, parçalı güneş tutulması 20.41’de yüzde 54’lük maksimum…

Japon bilim insanları, dünyadaki yaşamın kaynağının uzayda olduğuna dair heyecan verici bir keşif yaptı. DNA ve RNA’nın oluşumunda yer alan kimyasal yapı taşları primidin nükleobazların karbon açısından zengin meteorlar tarafından Dünya’ya taşınmış olabileceği belirtildi. “Nature…

Mars’ı inceleyen Insight uzay aracı önemli verilere ulaştı. Kızıl Gezegen’de iki büyük deprem tespit edildi. Depremlerden biri 94 dakika sürdü. Mars’ın en ilgi çekici özelliklerinden biri , Dünya’da yaşadığımızlardan farklı olmayan depremlerin varlığı. 2019’un başından…

Sosyal medya devi Twitter ve dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın geçen hafta sonu bir araya geldiği açıklandı. Twitter’ın büyük bir kısmını satın almak isteyen Musk, 43 milyar dolarlık teklifinin finansal kaynaklarını açıklamasının ardından platformun…

Geçtiğimiz günlerde kısa süreliğine bozulan NASA’nın kaşifi en uzun yürüyüş rekorunu kırdı. Perseverance Eylül 2021’den beri Mars’ta örnek topluyor. Mars kaşifi Kızıl Gezegen’deki Güneş Tutulmasını gözlemledi. İşte Perseverance’nin Kızıl Gezegen’deki serüveni…. NASA’nın Mars kaşifi Perseverance Kızıl Gezegen’deki Güneş Tutulmasını…

Satürn, Mars, Venüs ve Jüpiter tam bir hizada sıralanmaya başlıyor. Nadir görülen gök olayı Kuzey Yarımküre’den izlenebilecek. Gezegen sıralamasına cumartesi günü Ay da eşlik edecek. Çok nadir görülen gökyüzü olayı ile gezegen şöleni yaşanıyor. Şafak…

Satürn, Mars, Venüs ve Jüpiter tam bir hizada sıralanmaya başlıyor. Nadir görülen gök olayı Kuzey Yarımküre’den izlenebilecek. Gezegen sıralamasına cumartesi günü Ay da eşlik edecek.   Çok nadir görülen gökyüzü olayı ile gezegen şöleni yaşanıyor.…

Meta, MetaVerse’ün kullanıcılara ulaşması için kritik rol oynayan VR ve AR gözlüklerine de büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. Oculus Rift’in geliştiricisini satın alarak yıllar önce VR alanına sağlam bir giriş yapan şirket, AR tarafında da…

NASA bir grup bilim insanını Uzay’a ışınladı. Oluşturulan 3 boyutlu görüntüler gerçek zamanlı olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na aktarıldı. Ekip istasyondaki astronotlarla el sıkıştı. Hologram ve teleportasyon (ışınlama) bir araya getirildi. NASA bir grup bilim insanını…

Şimdiye dek gözlemlenen en büyük kuyruklu yıldız olarak kabul edilen Bernardinelli-Bernstein Kuyruklu Yıldızı’nın çekirdeğinin renginin “kömürden kara” olduğu bildirildi. NASA’nın internet sitesinde yer alan habere göre, Hubble Uzay Teleskobu yardımıyla gökbilimciler, C/2014 UN271 olarak da bilinen kuyruklu…

Geçtiğimiz aylarda stabil sürümünün dağıtımına başlanan Windows 11, 21 yaşındaki Windows XP ile kıyaslandığında ilginç bir sonuç görünüyor. Geçen yıl hayatımıza giren Windows 11, daha modern tasarımı ve optimize edilmiş deneyimiyle milyonlarca kullanıcının tercihi oldu.…

Güneş Sistemi içerisinde yer alan en büyük kuyruklu yıldız keşfedildi. 130 kilometre genişliğe ulaşan kuyruklu yıldız ortalamanın 50 kat üzerinde. C/2014 UN271 adındaki kuyruklu yıldızın saatte 35 bin kilometre hızla hareket ettiği tespit edildi. Henüz…

Yaşamımızı biz mi belirliyoruz? Neden buradayız? Özellikle Dünya yaşamının, insan ırkı elinde ne kadar zorlaştığını görüp derinden bir ah çekenler için en acı verici sorulardır bunlar. Bilimsel temelde bu soruların cevaplarını arayıp duruyoruz. Bu sorular…

Malezya’nın pilot uygulama kapsamında Sabah ve Sarawak eyaletlerindeki mahkemelerde yapay zeka yargılama sistemini denemeye başladığı bildirildi.   DoNotPay avukat mobil uygulaması, Estonya’daki küçük iddiaları değerlendiren robot hakimler, Kanada’daki robot arabulucular, Çin’deki yapay zeka hakimleri ve…

Türkiye, yılın ilk çeyreğinde 56,8 milyar dolarlık “teknoloji yoğun ürün” ihraç etti. Üç aylık dönemde “yüksek teknolojili ürün” ihracatı yüzde 6,6 artarken ithalatının yüzde 9,8 gerilemesi dikkati çekti.   “Milli Teknoloji Güçlü Sanayi” vizyonuyla yeni hedeflere…

Yapılan bir araştırmayla en fazla radyasyon yayan akıllı telefonlar belli oldu. Listedeki ürünlerin bir kısmı Türkiye’de de satılıyor. Akıllı telefonların radyasyon yaydıkları bilinen bir gerçek. Her elektronik cihaz farklı seviyelerde de olsa kullanıcılarına radyasyon veriyor.…

Bir uzay fotoğrafçısı uzay yürüyüşü yapan astronotları çalışırken görüntüledi. Bu kareyi ilginç yapan ise fotoğrafın yer yüzünden çekilmiş olması. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kalan astronotlar zaman zaman tamirat işleri için uzay yürüyüşü yapıyor. Daha önce bu…

Apple, iPhone ve AirPod’ların üretimini azaltıyor. Artan enflasyon ve Ukrayna krizinin şirketin üretim hedeflerini azaltmasına yol açtı. Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Apple’ı Ukrayna krizi ve enflasyon vurdu. Ekonomi gazetesi Nikkei’de yer alan bilgilere…

Keyword

Adobe , figma , tasarm , 94dk , astajans , deprem , mars , hologramlarda , ışınlanma , nasa

Adobe, Son Yılların Popüler Tasarım Uygulaması Figma’yı Satın Aldı!

Başa dön tuşu