Magazin

Mersinde deniz kaplumbağalarının yuva yaptığı kumsal temizlendi

(PDF) Kongre ve Fuar Turizmi Kapsamında Elektronik Spor Organizasyonları

Geçmişten, günümüze insanlar belirli konular için toplanma ve karar verme ihtiyacı hissetmişlerdir. Toplantılar için tarih öncesinde özel yapılar yapıldığı da görülmektedir. Zaman içerisinde değişen toplantı biçimleri bir süre sonra turistik

(PDF) Kongre ve Fuar Turizmi Kapsamında Elektronik Spor Organizasyonları

2019, Kongre ve Fuar Turizmi Kapsamında Elektronik Spor Organizasyonları

Abstract

Geçmişten, günümüze insanlar belirli konular için toplanma ve karar verme ihtiyacı hissetmişlerdir. Toplantılar için tarih öncesinde özel yapılar yapıldığı da görülmektedir. Zaman içerisinde değişen toplantı biçimleri bir süre sonra turistik hareketlere öncülük etmeye başlamışlardır. Toplantıların geneli kongre olarak isimlendirilmiştir. Kongreler belirli konu, amaç, zaman ve nesne çerçevesinde toplanılıp, konaklama, yeme-içme gibi turistik faaliyetlerin de içerisinde bulunduğu etkinlikler olmuştur. Kongre turizmi kavramın çıkış noktası da bu turistik faaliyetler ile kongrelerin birleştiği noktadır. Kongrelerin günümüzde geçmişten çok farklı amaçlar için yapıldığı, kişilerin kendilerini geliştirmek, bilgilerini aktarmak için kullandığı organizasyonlar olduğu söylenebilir. Kongreler günümüzde elektronik spor gibi farklı amaçlar için de düzenlenip, tüketici üretici arasında da bir temel oluşturabilmektedir. Bir destinasyon için en önemli faaliyetlerden biri şüphesiz fuarlardır. Fuarların destinasyon ve ülke imajına katkısı göz ardı edilemeyecek düzeydedir. Tanıtım ve pazarlama konusunda fuarlardan daha uygun bir etkinlik bulunması zordur. Tüketiciyle birebir temas haline reaksiyon alınabilen ve buna bağlı pazarlama stratejisi izlenebilen fuarlar, günümüzde gelişmekte olan ülkeler için önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Fuarlara katılanların ve ziyaretçilerin turistik hareketliliğe katkısının yanında, destinasyon tanıtımı için bir fırsat yaratıcı niteliktedir. Geleneksel diyebileceğimiz sporlar günümüzde farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadırlar. Popüler olan geleneksel sporlardan futbol ve basketbol şekil değiştirmeye ve izleyici odaklı olmaya başlamıştır. Geleneksel sporların yanında, yeni dönemde popüler olmaya başlamış ve yeni kuşakların ilgisini çeken elektronik sporlar gelecekte çok daha önem kazanacak konumdadır. Geleneksel sporlarda, izleyicilerin oyun içerisine girememesi, bazı sporlar için gerekli şartlar ve ekipmanların sağlanamaması, aylarca, yıllarca idmanlar yapıp, tek bir sakatlık ile kariyer son bulması gibi dezavantajlar elektronik sporda bulunmamaktadır. Herkes elektronik sporcu olabilmek için eşit şartlara sahiptir. Çevrimiçi ortamda, istenilen oyun konsolu ile en popüler elektronik sporcu ile karşılaşmanız mümkündür. Elektronik sporun yıllar içinde artan popülaritesinin sebebi bu temele dayanmaktadır. Din, dil, ırk ayrımı olmadan sadece yeteneğin ve kabiliyetin geçerli olduğu, herkese eşit yaklaşan bir spor türüdür. Günümüzde düzenlenen elektronik spor organizasyonlarının da izleyici ve katılımcı kitlesinin her geçen gün artmasının sebebi budur. Gelecekte elektronik spor, büyük bir turizm hareketliliği oluşturacak, yapılan kongreler ve fuarlarla bu turizm hareketliliği desteklenecektir. Türkiye bulunduğu konum itibariyle Asya ve Avrupa kıtalarının ortak fuar ve etkinlik alanı olabilecek kapasiteye sahiptir.

Mersinde deniz kaplumbağalarının yuva yaptığı kumsal temizlendi

MERSİN (AA) – Mersin’in Silifke ilçesinde, caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağası yuvalarının olduğu kumsal atıklardan arındırıldı.

Mersinde deniz kaplumbağalarının yuva yaptığı kumsal temizlendi

BEĞENDİM

MERSİN (AA) – Mersin’in Silifke ilçesinde, caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağası yuvalarının olduğu kumsal atıklardan arındırıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının “Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi Kaplumbağaları Koruma ve İzleme Projesi” kapsamında Kum Mahallesi sahilinde çevre etkinliği düzenlendi.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü öncülüğündeki etkinlikte enstitü görevlileri, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) çalışanları, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve vatandaşlar, yeşil deniz kaplumbağaları ve caretta caretta yuvalarının etrafını temizledi.

Katılımcılar, kumsaldaki atıkları poşetlere koyup bölge dışındaki çöp konteynerlerine taşıdı.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde görevli proje koordinatörü Dr. Mustafa Korkmaz, AA muhabirine, proje kapsamında Göksu Deltası’ndaki doğal yaşamın korunmaya çalışıldığını söyledi.

Deltanın, farklı türdeki canlılara ev sahipliği yaptığını belirten Korkmaz, “Göksu Deltası hem sağladığı ekosistem hizmetleri hem de biyoçeşitliliğe katkısından dolayı çok önemli bir sulak alan. Burası kuşlar için üreme ve göç alanı. Aynı zamanda da deniz kaplumbağalarının yuvalama alanlarından birisi. Kumsalda yaklaşık 80 deniz kaplumbağası yuvası var. Bu yuvalardan yaklaşık 4 bin yavru denizle buluştu. Ekibimizle onları korumaya çalıştık.” ifadelerini kullandı.

Arap turistler Trabzon’dan vazgeçemiyor

Suudi Arabistan, Bahreyn, Umman gibi ülkelerden milyonlarca turistin geldiği kentte turizm hareketliliği sürüyor.

Arap turistler Trabzon’dan vazgeçemiyor

saral

Trabzon Haber – Haber61 Hakkında

Yıllardan bugüne kadar takipçilerimizin sayesinde Türkiye’nin en çok okunan bölgesel haber sitesi olma başarısını yakalayan Haber61, internet radyosu ve internet televizyonu atılımlarıyla da yine bir adım önde olduğunu ispatlamıştır. Sitemizde Trabzon haberlerinin yanı sıra Trabzonspor haberleri, Karadeniz, ve Türkiye’den gelişmelerin yanı sıra siyasi ve yaşama dair haberlere de yer verilmektedir. Bu bağlamda hiç bir siyasi düşünceye veya hiçbir kimseye taraf olmadan yolumuza ilerlerken açıkça tarafımızın yalnızca Trabzonspor olduğunu ilk günden bugüne vurgulamayı sürdürmekteyiz.

Habercilik anlayışımızı hızlı,doğru ve güncel bilgiler ışığında ilerleterek sizlere en doğru haberi ulaştırmanın çabası içerisindeyiz. Haber61 yalnızca Trabzon’dan değil yurdun dört bir yanından ve Dünya’nın bir çok ülkesinden takip edilmektedir. Yurt içerisinde büyük illerde temsilcilerimiz bulunmakla birlikte yine Avrupa’da da temsilcilerimiz yer almaktadır. Hergün onbinlerce kişinin ziyaret ettiği ve her ay 30 milyonu bulan sayfa gösterimiyle alanında zirvede bulunan Haber61 sizlere çok sayıda personeliyle hizmet etmektedir.

Spor, bölge haberlerini takip eden muhabirlerimizin yanı sıra canlı yayın aracıyla bölgeyi baştan aşağıya gezen canlı yayın ekibimiz haber peşinde koşmaktadır. Her gün yaklaşık 18 saat haber akışını kesintisiz sürdürerek hizmetini sürdüren Haber61 ayrıca 24 saat HD kalitesiyle Haber61 TV’den sizlere ulaşmaktadır.

Sosyal medyanın henüz yaygınlaşmadığı yıllardan itibaren dimdik ayakta duran Haber61, ne yazıkki habercilik yerine internetin hilelerini kullanarak bir yerlere gelmeye çalışanların sürekli saldırısına uğramaya devam etmektedir. Ancak Haber61, ucuz yolları deneyen bu kişilere her defasında heveslerini kursaklarında bırakmayı sürdürüyor. Gelişmiş server yapısıyla gücümüze güç katarak dimdik ayakta durmayı sürdürürken sizlerin habere ulaşma özgürlüğünü kimsenin kısıtlamasına hiçbir zaman izin vermeyerek yolumuza devam ediyoruz.

Haber61, kurulduğu 2006 yılından bugüne Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber konusunda gerek aldığı ödüllerle gerekse de habercilik anlayışıyla alanında lider olduğunu defalarca kanıtlamıştır.

Trabzon Hakkında

Karadeniz coğrafyası ve konumu ile Türkiye’nin önemli bölgeleri arasında yer almaktadır. Doğal kaynaklarından üretilen ürünlere kadar önem teşkil eden bu bölgenin halkı da sıcak kanlı insanları ile bilinen bir bölge oluşmaktadır. Karadeniz’in önemli şehirleri bulunmaktadır. Bu şehirlerinden bir tanesi de Trabzon şehridir. Trabzon geçmişi ile önemli bir şehir konumundadır.

Trabzon şehir gelişmiş olması ve sanayisi ile de ön planda yer alır. Sitemiz sayesinde şehirle alakalı bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehrin önemli yerlerini ve gezilmesi gereken yerleri de öğrenerek kendinize bir gezi planı çizebilirsiniz.Bu sayede şehir ile ilgili tüm güncel bilgilere kısa süre içerisinde ulaşım sağlarsınız.yöre insanları yardım ve dayanışmayı seven bir toplum olmaktadırlar.

Yardımlaşmayı ve dayanışmayı seven bir toplum olarak bilinen bu halk için her övgüyü hak ettiklerini söylemek yanlış olmaz. Ayrıca yöre halkı kendilerine has damak tadı ile bütün ülkenin beğenisini kazanmıştır. Karadeniz denizine has olan hamsi balığı ile birçok yemek çeşitleri bulunan bu yörede her sofrada özellikle kış aylarında hamsinin olmadığı bir sofra bulamazsınız.

Kadın erkek ayrım olmadan çalışan bir toplumdur. Kadınları da en az erkekleri kadar işçilik yapar ve gelir için evlerine katkı sağlarlar. Ayrıca kadınların çoğu yine çiftçilik yaparak geçim elde ederler. Bu açıdan bakıldığı zamanda yine çok başarılı bir toplum olduklarını söylemek yanlış olmaz.

Kışları çok fazla yağış alan bu bölgede gezmek için öncelikle Trabzon hava durumu kontrolü yapmadan dışarı çıkılmamasında fayda vardır.Şehri dolaşmanın keyfini çıkarmak için her karışını gezmek ve tarihi eser yerlerini keşfetmek sizleri faklı diyarlara götürecektir.Yapılan araştırmalara göre ülke geneli olarak en çok doğal yapıya sahip olunan bu bölgede yaşam yaşı daha uzun olmaktadır. Yani yöre insanları ülke geneli olarak daha uzun ömürlü bir yaş oranına sahiptir. Sebebi ise bölge genelinin toprak ile ilgilenmesi ve çok fazla doğa ile iç içe olunmasından geldiği söylenmektedir. Bu sayede oldukça avantajlı olan bu bölgede yaşamak için gün sayan kişi ve bireylerin olduğu bilinmektedir. Ayrıca çok fazla yağış alan bir bölge olmasından ötürü toprak verimliliği ve zenginliği bakımından da diğer bölgelere oranla daha zengin bir toprak yapısı bulunur.

VİDEO – Sonbahar turizminde Avrupa ülkelerinden talep yoğunluğu

Başa dön tuşu