Magazin

Gelir Belgesi Nedir ? Gelir Belgesi Nereden Alınır ?

Gelir Belgesi Nedir ? Gelir Belgesi Nereden Alınır ?

Gelir Belgesi, diğer adıyla Aile Gelir Belgesi veya Maaş Bordrosu, bir kişinin aylık gelir durumunu gösteren belgedir.

Gelir Belgesi Nedir ? Gelir Belgesi Nereden Alınır ?

Gelir Belgesi, diğer adıyla Aile Gelir Belgesi veya Maaş Bordrosu, bir kişinin aylık gelir durumunu gösteren belgedir. Gelir belgesi çoğunlukla şahsa özeldir ve üzerinde belgenin sahibi olan şahsa ait ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Eğer bir kişi resmi bir gelir sahibi ise istediği zaman gelir belgesi talep etme hakkına sahiptir. Örneğin herhangi bir nedenden dolayı kazancı kesintiye uğrayan bir kişi, bu durumu tetkik edebilmek için gelir belgesi talebinde bulunabilir. Vatandaşlara birçok farklı durumlarda gelir belgesi getirmeleri istenebilir. Özellikle finansal işlemlerde gerek duyulan gelir belgesine; yeni kredi kartı başvurusunda bulunmak, kredi çekmek istemek, vize başvurusu yapmak gibi durumlarda ihtiyaç duyulur. Bunun sebebi olarak geliri olmayan kişilerin(gelir belgesiolmayan kişilerin) borçlarını ödeyemeyeceği için işlem yapmaya sıcak bakmadıkları söylenebilir. Gelir belgesinde kişinin resmi kazançları hakkında bilgiler yer aldığı için, eğer bir kimse çalışmıyorsa ya da kira veya vadeli hesap gibi bir kaynaktan resmi bir geliri yoksa gelir belgesi alamaz.

Gelir belgesi nasıl alınır sorusu özellike çeşitli kurumlara ibraz için gerekli olduğunda sıkç sorular bir sorudur. Gelir Belgesi/AileGelir Belgesi almak isteyen kişinin mevcut çalışma durumuna göre gelir belgesi alma yöntemi değişiklik gösterir. Buna göre;

E-devlet üzerinden gelir belgesi almak için aşamalar:

Vergi muafiyeti, mükelleflerin vergi dışında kalmaları durumudur. Eğer bir vergi mükellefi(kişi veya kurum), güncel kanunda yer alan hükümlere göre vergiye tabi olmaması durumunda vergi muafiyetindedir. Vergi muafiyeti iki şekilde olabilir: Tam muafiyet ve kısmi muafiyet.

E-Devlet üzerinden e-bordro ile gelir belgesi alabileceğinizi söylemiştik. Devlet memurları e-Devlet aile gelir belgesi almak izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

Gelir Belgesi muafiyetinden faydalananlar şu şekilde sıralanabilir:

Sosyal konutta hane geliri nasıl hesaplanacak? Detaylar belli oldu

Son Haberler – Son dakika haberlere göre, Sosyal konutta hane geliri nasıl hesaplanacak? Detaylar belli oldu

Sosyal konutta hane geliri nasıl hesaplanacak? Detaylar belli oldu

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) inşa edilecek Sosyal Konut Projesine başvurular 14 Eylül’de gece saatlerinde e-Devlet üzerinden başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” olarak belirlenen kampanyaya başvurular, Halk Bankası, Ziraat Bankası ve e-Devlet aracılığıyla yapılıyor. 

Başvuru için hane halkı gelirinin İstanbul için net 18 bin, diğer şehirlerde ise 16 bin liranın altında olması gerekecek. Hane halkı geliri başvurucunun kendisi, eşi ve velayetleri altındaki 18 yaş altı çocuklarının toplam geliri dikkate alınarak hesaplanacak. Peki sosyal konutta hane geliri nasıl hesaplanacak? Vergi Uzmanı Muhammet Bayram merak edilenleri milliyet.com.tr’ye değerlendirdi:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Bu projede toplamda 5 yıl boyunca 500.000 sosyal konut 250.000 ev yapımı için tahsil edilen arsa ve 50 bin iş yeri olacak. Öncelikle vatandaşımızın aklında belli başlı sorular var.

BU SOSYAL KONUT PROJESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Bu sosyal konut projesi aslında dar gelirli ve yoksul vatandaşlarımıza yönelik bir proje. Bu kapsamda öncelikle şehit ve yakınlarına yüzde 5’lik bir kontenjan var. Yine aynı şekilde yüzde 5’lik bir kontenjan engelliler için ayrılmış. Yüzde 20 gençler için ayrılmış durumda. Yüzde 20’side emekliler için ayrılmış durumda. Geri kalan kısmında diğer vatandaşlarımız faydalanabilecek. Burada 3+1 evler ve 2+1 evler şeklinde olacak. 3+1 evlerin aylık ödemesi 3.180 TL’den başlayan fiyatlar olacak. 2+1 evlerin ödemesi 2280 TL’den başlayan fiyatlar olacak.

“VATANDAŞLAR HAZIRLIKLI OLSUN”

Başlangıç fiyatı demesinin aslında kastı şu: Burada TOKİ projelerinin Emlak Konut projelerinin daha önceden yapılan ödeme planlarına göre bu tutarlara tefe/tüfe oranında bir artış uygulanmıştı. Vatandaşlarımızın da tefe-tüfe oranında bir artışa şu anda hazırlıklı olmalı ve hane gelirlerini buna göre ayarlamaları gerekmekte. Ancak akıllara takılan başka sorular da var.

HANE İÇİ GELİR NASIL HESAPLANACAK?

Örneğin hane içi geliri nasıl hesaplanacak? Hane içinde kimlerin ev sahibi olmadığı paylaşılacak burada. Hane içi demek aslında Mernis kaydının o hane içerisinde o ev içerisinde olup olmadığı demek.

Projede detayları açıklandığı üzere kendisi, eşi ve küçük çocukları yani velayeti altında olan çocukları kastediyor. Burada velayeti aldım demek zaten 18 yaş altındaki çocuklar için geçerli. yani demek oluyor ki kişi 18 yaşından büyükse ve ailesiyle yaşıyorsa bu kişi ayrıca sosyal konut projesine başvurabilecek demek. Zaten adı üzerinde bu İlk Evim, İlk İşyerim projesi.

ÜZERİNE TAPU OLANLAR DİKKAT!

Aynı şekilde miras yada hisseli bir tapu varsa  bu projeden faydalanabilecek. Asıl önemli olan kişilerin müstakil tek başına kendisinin o tapuya sahip olması ya da o kat irtifakına sahip olması suretiyle bundan faydalanamayacak. 18 yaşından büyükse ve hisseli tapusu varsa başvuru yapabilecek. Yeni proje hepimize hayırlı olsun.”

Anne babasının üzerine tapu olan gençler TOKİye başvurur mu? Geliri 18 bini 16 bini geçen gençler TOKİ konutlarına başvurabilecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ Sosyal Konut (ucuz konut) Projesi’ne dair bütün detayları açıkladı. Uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olmak isteyenler başvuruların başlamasıyla birlikte bankaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. sosyal konut projesine başvuruda bulunmak isteyenler TOKİ konut başvuru şartlarını, başvuru tarihlerinin yanında aynı aileden iki genç tokiye başvurabilir mi, aynı aileden iki kişi tokiye girebilir mi? sorularına yanıt aramaya başladı. Gençler TOKİ konutlarına nasıl başvuracak, 18+30 yaş arasındakilere TOKİ konutlarına başvuru şartı ne olacak? Geliri 18 bin ile 16 bini geçen gençler TOKİ konutlarına başvurabilecek mi? Aileden birinin üzerine tapu olursa gençler TOKİ sosyal konut başvurusu bulunabilir mi, bulunur mu, bulunmaz mı?

Anne babasının üzerine tapu olan gençler TOKİye başvurur mu? Geliri 18 bini 16 bini geçen gençler TOKİ konutlarına başvurabilecek mi?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek konutlar için; T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje İlinde bulunan yetkili Şubeleri ve E-Devlet aracılığı ile yapılacak başvurular 14 Eylül 31 Ekim tarihleri arasında kabul edilecektir. E-Devlet Başvuruları 28 Ekim’de sona erecektir. Sosyal konut projeside gençler de unutulmadı. Gençlere 50 bin sosyal konut kontenjanı ayrıldı. Peki TOKİ genç başvuru şartları neler, anne babası üzerine tapu olan genç tokiye başvurabilir mi? İşte detaylar.

TOKİ genç başvuru kontenjanı 50 bin konut olarak belirlendi. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya gıda, yol her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere İstanbul için en fazla net 18 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 16 bin lira olması şartı aranacak. Anne ve ya babasının üzerine tapu olan genç 50 bin sosyal konut genç kontenjanına başvuruda bulunabilecek. Ayrıca 16 bin ya da 18 bin gelir kriterini aşan gençler de yine TOKİ konutlarına başvuruda bulunabilecek.

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

• T.C. vatandaşı olması,

• Proje il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il nüfusuna kayıtlı olması,

• Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dâhilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç).

• Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

• Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri Kategorisine; TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden “HAK SAHİPLİĞİ” onaylananlar başvuru yapabilecektir. Sözleşme aşamasında konut başvurusu yapılan İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya başvuru yapılan İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belge istenecektir. Konutlar, %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde konut satışı yapılacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri Kategorisinden bir kez konut satışı yapılacaktır.)

TOKİ başvuruları e devlet ya da ilgili bankalar üzerinden gerçekleştirilecek. Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.)

Başvuru sahipleri;

• Nüfus Cüzdanı ile birlikte; Projenin bulunduğu ildeki yetkili Banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.

• Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden “Hak Sahipliği” onaylananlar, sadece yetkili banka şubelerinden başvuru yapabilecektir.

• Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış (en az % 40 engelli olduğuna dair geçerli sağlık heyet raporuna ait “Belge” ile başvuru yapabilecektir. 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya baba kendi adına Engelli kategorisinden başvuru yapabilecektir. (e-Devlet üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecekler.)

• Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren “Belge” ile başvuru yapabilecektir. Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. (Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan kızları hariç) (e-Devlet üzerinden başvurulanlar sözleşme aşamasında ibraz edecekler.)

Keywords

cumhurbaskani , cumhurbaskan , baskanligi , kontenjan , muhammet , hazirlik , kampanya , istanbul , vatandas , cocuklar , gencler , velâyet , basvuru , engelli , yasinda , hayirli , gelirli , irtifak , erdogan , altinda , emekli , tahsil , kapsam , ziraat , fiyati , dikkat , bayram , isyeri , toplam , evleri , mernis , gelir , isyer , hisse , uzeri , cocuk , iceri , kismi , sahib , sahip , kisim , emlak , miras , suret , tarih , vergi , yuzde , evler , hayir , idare , tutar , merak , sehir , sehit , banka , sekil , proje , engel , kayit , detay , uzman , altin , fiyat , yakin , konut , eylul , yapim , basi , oran , tapu , kisi , genc , uzer , toki , yapi , onem , insa , yeri , plan , aile , lira , saat , halk , hane , akil , arsa , soru , deme , alt , and , ant , bas , his , kat , kis , ici , yer , yas , yâd , yil , toki genç başvuru , toki genç başvuru şartları , e devlet , toki sosyal konut

Aylık hane halkı geliri nasıl hesaplanır?

Başa dön tuşu