Magazin

(PDF) PANDEMİDE TOPLUMSAL CİNSİYET TEMELLİ EŞİTSİZLİKLER: AVRUPA ÖRNEĞİ/GENDER

Tam bamszlk ve S

Tam bamszlk ve S

Son yaadmz S-400 sreci bilinen bir gerei bir kez daha gzler nne serdi: “lke olarak herhangi bir konuda milli karlar dorultusunda bamsz kararlar verip, bamsz admlar atabilmek iin her eyden nce ekonominin bamsz olmas gerekmektedir.”

Ekonomik bamszlk olmadan hibir konuda bamsz olunamaz. Ekonomik bamszln en temel art da parann “milli” olmasdr. Nedir “Milli Para”? Bu ifadenin patentli sahibi olan Prof. Dr. Haydar Ba’n bizzat ifadeleriyle cevaplandralm: “Milli Para; milletlerin rettikleri katma deer ve sahip olduklar kaynaklar karl baslan paradr.”

Yani bir parann gerekten “milli” olabilmesi iin emek ve retim karl ya da sahip olunan yer alt ve yerst zenginlikleri, kaynaklar karl baslmas gerekmektedir.

Parann zerinde TL yazyorsa milli midir?

Elbette ki hayr… Parann milliliini zerinde yazanlar deil, neyin karl basld belirler.

Bir para emek ve retim karl baslyorsa millidir, madenler karl baslyorsa millidir ama dardan bor alnan dolarn karl, Prof. Dr. Ba’n mehur ifadesiyle “dolarn tercmesi” olarak baslyorsa asla milli olamaz.

Milli Para en gl paradr, deeri o milletin emek ve retimine, sahip olduu kaynaklara baldr. Darda esen frtnalardan, tsunamilerden asla etkilenmez.

Dolaysyla Milli Para’ya sahip olan ekonomi en gl ekonomidir, zaten bu ekonominin ad da Prof. Dr. Haydar Ba’a ait olan “Milli Ekonomi Modeli”dir. Milli Para ve Milli Ekonomi Modeli ile ekonomisini krlganlktan tamamen kurtaran, ekonomik gvenliini maksimum dzeyde salayan bir lke, bu aamadan sonra her sahada bamsz ve milli karlar dorultusunda salkl admlar atabilir.

Dier bir deyile, ekonomik gvenlik olmadan, askeri gvenlik asla salanamaz, siyasi, hukuki, sosyal, kltrel, ahlaki gvenlik hibir ekilde salanamaz.

Bakn, her gn S-400 konusu gndeme getiriliyor. Parasnn bir ksm verilmi, bitmi, teslimat tarihi aa yukar kesinlemi bir anlama ama hala belirsizliini koruyor. Yaanan sre bir endie kayna olmaya devam ediyor.

Trump’n G-20 Zirvesi’nde S-400 konusunda olduka olumlu mesajlar verdii ifade edilse de, sonrasnda ABD’li yetkililerden gelen aklamalar, basn ve medyaya yansyan deerlendirmeler bu mesajlar yalanlyor.

ABD Dileri Bakanl szcs yapt aklamada, “ABD, S-400′ satn almas halinde CAATSA kanunu dolaysyla yaptrmlara maruz kalacan, F-35 programnn satn alma ve sanayi paylam unsurlarna katlmnn askya alnmas dahil son derece ciddi ve olumsuz sonularla karlaacan Trkiye’ye tutarl ve net ekilde belirtti” dedi.

ABD Savunma Bakanl Szcs Hava Yarbay Mike Andrews, “Deien bir ey yok… Trkiye’nin Rus yapm hava ve fze savunma sistemi F-35 programyla uyumsuzdur. Trkiye’nin iki sisteme birden sahip olmasna izin verilemez” dedi.

ABD’li senatr Lindsey Graham, Trump’n Erdoan’a S-400’lerin almnn tamamlanmas durumunda yaptrm uygulanmayacan syledii bir konumann yapldna dair pheleri olduunu syledi. Graham, “Byle bir konumann yapldna dair phelerim var. Bizim kanunlarmza gre bu imkansz. Trkiye Rusya’dan S-400 fze bataryalarn alr ve aktive ederse, kanunlarmzca yaptrm uygulanr. Ayrca birka gn nce Trkiye’nin Rus S-400 fze bataryalarn aktive etmesi durumunda F-35’lerin Trkiye’ye satn yasaklayan bir dzenlemeyi geirdik Senato’dan. Ayn anda F-35 teknolojisini Trkiye’ye transfer etmemiz ve Rus fze bataryalarn almalarna izin vermemizin hibir yolu yok. Bu bizim platformumuzu tehlikeye atar” dedi.

ABD Senatosu D likiler Komitesi Bakan Eliot L. Engel, “Trkiye gelimi bir Rus hava savunma sisteminin yannda hassas NATO ve Amerikan sistemlerini iletemez, nokta. Bakan Erdoan bunun sonular olacan bilmeli. Eer Trkiye S-400′ alrsa, joint strike fighter (F-35) alamamal; F-35 programndan karlmaldr. Trkiye yaptrmlarla karlaacaktr. Eer Trkiye S-400 ve F-35’i iletirse, gelecekteki tm Amerikan ve mttefik F-35 pilotlarnn hayat tehlike altna girer” dedi.

ABD Kongresi, S-400 almas durumunda Trkiye’ye yaptrm uygulanmas konusunda tam bir ittifak halinde; hem Cumhuriyetiler hem de Demokratlar, Trkiye’nin her iki sistemi birlikte almasna izin verilmesine kar kyorlar.

ngiliz Financial Times’n (FT) bu konudaki yorumu olduka dikkat ekiciydi. Gazete konuyu bayazsyla masaya yatrd ve u ifadeleri kulland: “Trkiye S-400 hava savunma sistemi konusunda ABD Bakan Donald Trump’tan lml mesajlar ald ancak konu ABD ile Trkiye arasnda yava ekim ilerleyen bir arpmadan bir trez enkazna dnebilir… Erdoan’n Trump’n hafta sonu ettii samimi szlere ok fazla gvenmesi pek de akllca olmaz.”

“Kongrenin yaptrmlar konusunda Trump kadar iyimser olmas pek mmkn deil. Washington birka kez Trkiye’nin hem F-35 sava uaklarn, hem de S-400 fze savunma sistemini ayn anda alamayacan belirtti. Erdoan’a, NATO yesi Trkiye’ye, Rusya’nn yannda durmas halinde ABD’nin Hasmlaryla Yaptrmlar Yoluyla Mcadele Yasas (CAATSA) kapsamnda yaptrm uygulanabilecei uyars yapld.”

Evet, FT’nin deerlendirmesinin bir ksm byle…

Sonu olarak unu diyebiliriz ki; ihtiya duyduumuz S-400 gibi teknoloji harikas bir hava gvenlik sistemine bile sahip olmak istediimizde her trl ekonomik ve siyasi baskya maruz kalyoruz. Peki, bizler de in ve Rusya bata olmak zere BRICS devletleri gibi Milli Ekonomi Modeli’ni uygulasaydk, Milli Para’mz devreye koysaydk, dolara ve borca bamllktan kurtulabilseydik, S-400 konusu bu kadar mesele olabilir miydi?

imdi, alsak sorun, almasak sorun; alp aktif etseniz finansal yaptrmlara maruz kalacaksnz, alp aktif etmeseniz bu yoklukta milyarlarca dolar pe gidecek, almasanz reel sektrmz ve turizm sektr byk darbe yiyecek… 

in iinden kabilirseniz, kn bakalm.

(PDF) PANDEMİDE TOPLUMSAL CİNSİYET TEMELLİ EŞİTSİZLİKLER: AVRUPA ÖRNEĞİ/GENDER

2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde başlayan Covid-19 salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alarak pandemi haline dönüşmüştür. Hızlı yayılım göstermesi tıbbi tedbirlerin ötesinde önlem almayı gerektiren bir mücadele süreci

(PDF) PANDEMİDE TOPLUMSAL CİNSİYET TEMELLİ EŞİTSİZLİKLER: AVRUPA ÖRNEĞİ/GENDER

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dergisi

2021 •

Mehmet BOYRAZ

Bu araştırmanın amacı, yükseköğretim düzeyinde turizm lisans eğitimi veren kurumların koronavirüs (covid-19) salgını sürecinde çevrimiçi olarak düzenledikleri ders dışı etkinliklerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi, kurum etkinlik performanslarının değerlendirilmesi ve yeterliliklerinin sorgulanmasıdır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak doküman-arşiv tarama tekniği kullanılmış ve ikincil veri kaynaklarından yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye’de turizm fakültesi ve yüksekokulların tüm resmi çevrimiçi platformlarında yer verilen 2020 yılı Mart itibariyle 31 Aralık 2020 tarihine kadar düzenledikleri 230 çevrimiçi etkinlik oluşturmaktadır. Tespit edilen çevrimiçi etkinliklerin değerlendirilmesinde sıklık ve yüzde analizi kullanılmıştır. Verilerin anlamlaştırılması ve çıktıların somutlaştırılması için veri görselleştirme analizi yapılmış ve bu amaçla interaktif bir yazılım olan Tableau’dan yararlanılmıştır. Araştırma ile Türkiye’de turizm lisans eğitimi veren kurumların genel olarak koronavirüs salgını krizinde uzaktan eğitim sistemine alternatif olarak teknoloji tabanlı dijital platformları ve sosyal medya kanallarını kullanarak eğitim iletişiminde çeşitlendirmeyi sağlayabildikleri; ancak bu platformlardan yeterince faydalanamadıkları ortaya çıkmıştır. ABSTRACT The purpose of this study is to examine the extracurricular online activities organized by institutions providing tourism undergraduate education at the higher education level during the coronavirus (covid-19) epidemic, in terms of various variables, to evaluate the efficiency of the institution and to question their competencies. In the collection of research data, document-archive scanning technique was used and secondary data sources were utilized. The study sample constitute of 230 online activities, are organized by faculties and schools of tourism in Turkey and taking place of these institutions’ all of official online platform, held from March 2020 to end of December 2020. Frequency and percentage analysis were used to evaluate the detected online activities. Data visualization analysis was performed to make sense of the data and concretize the outputs and for this purpose, an interactive software Tableau was used. As a result; institutions, providing tourism undergraduate education at the higher education level, were able to diversify educational communication by using technology-based digital platforms and social media channels as an alternative to the distance education system in the coronavirus epidemic crisis in general; however, they could not benefit from these platforms sufficiently.

Alkışlayın CHPli Ceyhun İrgili

Alkışlayın CHP’li Ceyhun İrgil’i

Alkışlayın CHPli Ceyhun İrgili

Hiç iyilik yapanlarla, yapmayanlar bir olur mu?

Elbette olmaz, olamaz.

Hele elini, şehrinin ismi kültürde, sanatta, sağlıkta, kalkınmada, tanıtımı için taşın altına koyanlarla; açılışta, kongrelerde boy göstermekten başka bir işe yaramayan acizler bir olabilir mi?

Asla ve katiyen…

Yıllardır her taşın altına elini koyan, kenti için didinen bir isim karşımıza abide gibi çıkıyor.

Kimden söz ediyorum…

Tabi ki CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’den…

Onun örnek olan çalışmalarına, şehri için didinmelerine bakıp irkilenlere, titreyenlere ne hikmetse pek rastlamıyoruz.

Bursa’da sosyal anlamda nereye kafanızı çevirseniz, uzatsanız, Ceyhun İrgil‘i görüyorsunuz.

Kin ve nefretin kuşatamadığı karakteristik özelliklere sahip olan, yaşarken heykeli dikelecek bir adam.

İşte bu alkışı, takdiri hak eden İrgil, 2010 yılından bu yana büyük uğraşlar verdiği “Sağlık Müzesi’nin” bugün açılışını yapacak.

Hisar içinde Üftade Camii’nin karşısındaki sokakta açılışı yapılacak olan müzede, Bursa’ya sağlık sektöründe hizmet veren hekiminden sağlık çalışanına, hemşiresine kadar herkes yer alacak.

Bir parantez de müzenin Bursa‘mıza kazandırılmasında en büyük aktörlerden birisi olan Büyükşehir Belediyesi’ne açmak gerekiyor.

Şehrin kültürel değerlerinin ortaya çıkması için Büyükşehir’in gösterdiği çaba göz ardı edilemez.

Buradan yola çıkarak eski başkan Recep Altepe’yi de hatırlamış olalım.

Evet, Dr. Ceyhun İrgil’i, şehrimizin kültürel değerlerinin kapısını araladığı, bu kentin ışıldamasına omuz verdiği için ayakta alkışlıyoruz.

ÇİFTLIK BANK BUHAR OLDU

Yüksek kâr vaadiyle çiftçilerden hayvan alan ancak bugüne kadar ödeme yapmadığı iddia edilen Çiftlik Bank’ın patronları sır oldular.

Şimdi, yazdıkları tiyatroyu seyrediyorlar.

Hem de sırıtarak, kahkaha atarak!

Tabi… Aldattıkları, büyüledikleri “sizi zengin edeceğiz” vaadiyle dolandırdıkları çiftçi adaylarından topladıkları para istiflerine bakarak.

Belki bir umut diyen mağdurlar,  geçtiğimiz akşam Çiftlik Bank’ın İnegöl’ün Sungurpaşa Mahallesi’ndeki tesislerini bastı.

Sayıları 400’u bulan mağdurlar isyanlarda.

Tabi dolandırılanlar, bastıkları tesiste paralarını kaptırdıkları vatandaşları bulamadı; onların yerine karşılarına jandarma çıktı.

Çünkü…

Atı alan Kıbrıs’ı çoktan geçti!

BİR SÖZ

Babam bu ülkenin kocaman değeri ve kıymetli bir evladıydı.

Ahmet Özal

YEREL HABERLER / 14:03Hafta sonu tatili için geldiği Kocaeli de hayatının şokunu yaşadı

Başa dön tuşu